Bebeklerde nazogastrik tüp tespitinde kullanılan ürünlerin cilt bütünlüğüne etkisinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
  1. Tez No: 870755
  2. Yazar: ÖZGE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI ÇÖVENER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı süt çocuğu kliniğinde yatan 4-6 haftalık bebeklerin nazogastrik tüp tespitinde kullanılan bariyer ürünlerin cilt bütünlüğüne etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tipte gerekleştirilen araştırmanın evrenini Mayıs 2020-Ağustos 2021 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesi süt çocuğu kliniğinde tedavi gören 4-6 haftalık bebekler oluşturmuştur. Çalışmada su bazlı bariyer film uygulanan grup 40, hidrokolloid bariyer film uygulanan grup 40 ve ipek flaster uygulanan grup 40 olmak üzere toplam 120 yenidoğan örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada randomizasyon yöntemi olarak blok randomizasyon kullanılmıştır. Bulgular: Hidrokolloid bariyer film uygulanan bebeklerin cilt durum skoru, su bazlı bariyer film uygulanan gruba göre daha düşük bulunmuştur(3.13±0.43;3.78±0.71). İpek flaster uygulanan grupta en yüksek cilt durum skoru saptanmıştır(4.78±1.23). Yapışkan ürünün ciltte kalma süresinin de cilt hasarında etkili olduğu ancak ürünün niteliğinin daha önemli olduğu belirlenmiştir(kısmi eta kare:0.536; 0.636). Sonuç: Bu araştırmada bebeklerin nazogastrik tüp tespitinde uygulama öncesinde yanak bölgesine uygulanan bariyer ürünlerden hidrokolloid bariyer filmlerin tespite bağlı cilt hasarını önlemede en etkili olduğu, hidrokolloid bariyer film bulunmadığı durumlarda ise su bazlı bariyer filmlerin de kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Tıbbi yapıştırıcıların neden olduğu cilt hasarını önlemede uygun tıbbi yapıştırıcıyı seçme, ürünü doğru kullanma hemşirelerin bakım kalitesinin artmasının yanı sıra savunucu rolünün de önemli bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of barrier products used in nasogastric tube fixation on the skin integrity of 4-6 week old infants hospitalized in the neonatal unit and infant clinic. Materials and Methods: The population of the randomized controlled experimental type study consisted of 4-6-week-old infants treated in the Infant Clinic of a training and research hospital between May 2020 and August 2021. In the study, a total of 120 newborns, 40 in the water-based barrier film group, 40 in the hydrocolloid barrier film group and 40 in the silk plaster group, constituted the sample. Block randomization was used as the randomization method in the study. Results: The skin condition score of the infants to whom hydrocolloid barrier film was applied was found to be lower than the group to whom water-based barrier film was applied (3.13±0.43;3.78±0.71). The highest skin condition score was found in the group to which silk plaster was applied (4.78±1.23). It was determined that the duration of the adhesive product on the skin was also effective in skin damage, but the quality of the product was more important (partial eta squared: 0.536; 0.636). Conclusion: In this study, it was proved that hydrocolloid barrier films among the barrier products applied to the cheek area before application in nasogastric tube fixation of infants were the most effective in preventing skin damage due to fixation, and water-based barrier films can also be used when hydrocolloid barrier films are not available. Choosing the appropriate medical adhesive and using the product correctly in preventing skin damage caused by medical adhesives is an important part of the advocacy role of nurses as well as increasing the quality of care.