Parkinson tedavisinde kullanılmak üzere ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi
Development of drug delivery systems for use in parkinson's treatment
- Tez No: 870807
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE BUKET AKSU, DOÇ. DR. MEHMET KORAY GÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar nöronal fonksiyonların sürekli ve progresif kaybı ile karakterize vakalardır ve Parkinson hastalığı en yaygın nörodejeneratif hastalıklardandır. Parkinson hastalığı için tedavi yaklaşımlarından biri, mevcut nöroterapötikler için alternatif ilaç uygulama yolları incelenmesi yönündedir. İntranazal yol, ilacın ilk geçiş etkisine maruz kalmaması, invaziv olmaması ve uygulama kolaylığı gibi özellikleriyle, ilaçların kan beyin bariyerini aşarak ve beyne iletilmesinde avantaj sağlamaktadır. İntranazal uygulamada hedef nazal mukozada tutulma süresini uzatmak ve absorpsiyonu arttırmaktır; bu amaçla mukoadezif polimerler kullanılarak hazırlanan nanotaşıyıcı sistemler geliştirilmektedir. Ayrıca, uygulama alanında solden jel forma geçen in situ jel sistemleri de burun mukozası ile ilaç formülasyonu arasında kalış süresini uzatmak için kullanılmaktadır. Son zamanlarda ise, nanotaşıyıcıların ve in situ jel sistemlerin avantajlarını bir araya getiren nano hibrit sistemler intranazal uygulama için yenilikçi bir yaklaşım olarak sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, intranazal uygulamalar için mukoadezyon özelliğini iyileştirmek üzere dietilenglikol diakrilat ile konjuge edilmiş kitosan türevi ile, nano hibrid, in situ nanojel formülasyonunun geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are cases characterized by continuous and progressive loss of neuronal functions, and Parkinson's disease is one of the most common neurodegenerative diseases. Treatment approaches for Parkinson's disease are directed towards examining alternative routes of drug administration to existing neurotherapeutics. The intranasal route provides advantages in delivering drugs across the blood-brain barrier and to the brain, with its features such as not being exposed to the first-pass effect of the drug, being non-invasive, and ease of administration. In intranasal administration, the aim is to prolong the retention time in the nasal mucosa and increase absorption for this purpose, nanocarrier systems prepared using mucoadhesive polymers are being developed. In addition, in situ gel systems, which change from sol to gel form in the field of application, are also used to prolong the residence time between the nasal mucosa and the drug formulation. Recently, nano-hybrid systems combining the advantages of nanocarriers and in situ gel systems have been presented as an innovative approach for intranasal delivery. The aim of this study was to develop a nanohybrid in situ nanogel formulation with a chitosan derivative conjugated with diethyleneglycol diacrylate to improve mucoadhesion properties for intranasal applications.