Rasajilin içeren ağızda dağılan tablet formülasyonlarının geliştirilmesi, in vitro ve in vivo değerlendirilmesi
Development of rasagiline-containing oral disintegrating tablet formulations, in vitro and in vivo evaluation
- Tez No: 784670
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Parkinson hastalığı, çoğunlukla motor hareketlerin, konuşmanın ve diğer fonksiyonların zayıfladığı, sinir sisteminin nörodejeneratif bir hastalığıdır. MAO-B enziminin dopamin metabolizmasında rolü nedeniyle, MAO-B inhibitörleri parkinson hastaları için önemli terapötik gelişmelerdir. Selejiline göre etkili ve daha selektif MAO-B inhibitörü olan rasajilin mesilatın ticari bir ODT formu mevcut değildir. Bu tez kapsamında, parkinson hastalığının tedavisinde kullanılmak üzere rasajilin içeren ağızda dağılan tablet formülasyonları geliştirilmesi amaçlanmıştır. Farklı dağıtıcı/süperdağıtıcı içeren plasebo ODT tabletleri geliştirilerek toz ve tablet kontrollerinden elde edilen sonuçlar doğrultusunda optimum ODT formülasyonu belirlenmiştir. Optimum ODT formülüne rasajilin eklendikten sonra toz ve tablet kontolleri yapılmıştır. Ayrıca rasajilinin intestinal permeabilitesini tayin etmek için Caco-2 hücreleri ve intestinal perfüzyonu yapılmıştır. Rasajilinin hepatik disposizyonu in situ karaciğer perfüzyonu yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Optimum ODT formülasyonun (ODT-9R) dağılma süresi 10,671,04 sn olarak tayin edilmiştir. İçerelik tekdüzeliği %1014,8'dır. Çözünme hızı çalışmaları üç farklı ortamda (distile su, 0,1N HCl, pH 6,8 fosfat tamponu) gerçekleştirilmiş ve ilk 5 dakikada rasajilinin yaklaşık %100'ü çözünmüştür.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a neurodegenerative disease of the nervous system, in which mostly motor movements, speech and other functions are impaired. Because of the role of the MAO-B enzyme in dopamine metabolism, MAO-B inhibitors are important therapeutic advances for Parkinson's patients. There is no commercial ODT form of rasagiline mesylate, which is an effective and more selective MAO-B inhibitor than selegiline. In this thesis, it is aimed to develop orally disintegrating tablet formulations containing rasagiline for use in the treatment of Parkinson's disease. Placebo ODT tablets containing different dispersants/superdispersants were developed and the optimum ODT formulation was determined in line with the results obtained from powder and tablet controls. After adding rasagiline to the optimum ODT formula, powder and tablet controls were made. In addition, Caco-2 cells and intestinal perfusion were performed to determine the intestinal permeability of rasagiline. The hepatic disposition of rasagiline was studied using the in situ liver perfusion method. The disintegration time of the optimum ODT formulation (ODT-9R) was determined as 10.67±1.04 s. Content uniformity is 101.7±4.8. Dissolution studies were performed in three different media (distilled water, 0.1N HCl, pH 6.8 phosphate buffer) and approximately 100% of rasagiline was dissolved in the first 5 minutes.