Neoclassical exploitation: A bargaining model with heterogeneous firms and workers
Neoklasik sömürü: Heterojen firmalar ve işçilerle bir pazarlık modeli
- Tez No: 870827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYKUT ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş gücü piyasalarının kendine özgü aksaklıkları literatürde geniş bir şekilde tartışılmaktadır. Bu aksaklıklar, piyasaların yapısına bağlı olarak politika sonuçlarını ve etkinliğini etkilemektedir. Bu tez, heterojenlik, sömürü, monopson gücü ve kayıt dışılığın var olduğu iş gücü piyasalarında asgari ücret politikasının etkinliğini araştırmaktadır. Politikanın etkileri, bu özellikleri içeren bir pazarlık modeli ile analiz edilmektedir. İlk politika deneyi, tek başına uygulandığında asgari ücret artışının ücretleri artırmada başarısız olduğunu ve kayıt dışılığı ve sömürüyü artırdığını göstermektedir. İkinci politika deneyi, asgari ücret artışına ek olarak kayıt dışılığa karşı politikaların daha sıkı hale getirilmesini içermektedir. Bu politika seti kayıt dışılığı azaltmış olsa da, ücretlerin düşmesine ve kayıtlı çalışan işçilerin sömürülme oranının önemli ölçüde artmasına neden olmuştur. Üçüncü politika deneyinde, önceki politika setine ek olarak işçilerin pazarlık gücü artırılmıştır. Bu politika seti, kayıt dışılığın azalmasına, ücretlerin artmasına ve sömürülen işçilerin oranının azalmasına sebep olurken, kayıtlı çalışan işçilerin ortalama sömürülme oranında hafif bir artışa sebep olmuştur. Bu bulgular, heterojenlik, sömürü, monopson gücü ve kayıt dışılığın bulunduğu bir iş gücü piyasasında asgari ücret politikasının etkili olabilmesi için çok katmanlı bir politika tasarımının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The idiosyncratic imperfections of labor markets have been widely discussed in the literature. These unique features affect policy outcomes and effectiveness depending on the structure of the markets. This thesis investigates the effectiveness of minimum wage policy in labor markets where heterogeneity, exploitation, monopsony, and informality exist. The effects of the policy are analyzed with a bargaining model that includes these features. The first experiment shows that, when implemented alone, the minimum wage increase failed to increase wages but led to higher informality and exploitation. The second experiment consists of policies combining the minimum wage increase with stricter sanctions against informality. Although this policy set reduced informality, it also caused wages to fall and significantly increased the rate of exploitation of formal workers. In the third experiment, workers' bargaining power was increased in addition to the policies in the previous policy set. It leads to a decline in informality, an increase in wages, a slight increase in average exploitation of formal workers, but a decrease in the proportion of workers exploited. These findings highlight the importance of a multi-layered policy design for the minimum wage policy to be effective in a labor market where heterogeneity, exploitation, monopsony, and informality exist.