Sinop-Türkeli ilçesi yer adları
Toponymys of Sinop/Türkeli
- Tez No: 870870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Toponimi, yer adlarını çeşitli yönleriyle inceleyen bilim dalıdır. Adbilimin alt dalı olan bu disiplin, söz varlığı bakımından adbilimin (onomastik) en zengin kollarından biridir. İnsanların hayal gücüne bağlı ortaya çıkan yer adları, içinde bulunduğu yerin fiziki özelliklerine dair birçok bilgiyi barındırabileceği gibi o yerde yaşayan insanların içtimai hayatından maneviyatına kadar birçok bilgiyi bünyesinde taşır. Bu yönüyle adbilim disiplinlerarası bir çalışmayı gerektirir. Adbilim ve özellikle onun alt dalı olan yeradbilime katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada Sinop-Türkeli ilçesine bağlı 33 köyün yer adları görüşme yöntemi ile derlenmiş ve elde edilen veriler köken, anlam ve yapı bakımından tasnifleme yoluna gidilmiştir. Yer adlarının genel çerçevesine bakıldığında alıntı kelimelerin de yer adı olarak kullanılmasına karşın nicelik olarak Türkçe yer adlarının çokluğu dikkat çeker. Tarihi süreç içinde yörede yaşayan çeşitli toplulukların yer adı verme üzerindeki etkisi de kimi yer adlarında görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Toponymy is the branch of science that studies place names in various ways. This discipline, which is a sub-branch of science, is one of the richest branches of science (onomastic) in terms of vocabulary. The names of the places created by people's imagination can contain a lot of information about the physical features of the place, and they carry a lot of information from the social life to the spirituality of the people living there. In this respect, science requires an interdisciplinary approach. In this study, which was carried out in order to contribute to science and especially its sub-branch, geography, the place names of 33 villages of Sinop-Türkeli district were collected by interview method and the obtained data were classified in terms of origin, meaning and structure. Looking at the general framework of place names, despite the fact that borrowed words are also used as place names, the number of Turkish place names is noteworthy. It is also possible to see the influence of various communities living in the region on the naming of places in the historical process.