Türk devletleri teşkilatı bünyesinde ekonomik iş birliği: Potansiyel ve hedefler
Economic cooperation within the organization of turkic states: Potential and objectives
  1. Tez No: 870877
  2. Yazar: NAİME FEYZA ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türk Devletleri Teşkilatı, bölgesel barış, iş birliği ve kültürel zenginliğin korunması ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla kurulmuş bir örgüttür. Bu tezin yazılmasındaki amaç Türk Devletleri Teşkilatı vasıtasıyla üye ülkelerin ekonomik gelişimini ve imkanlarını ortaya koymaktır. Bu kapsamda araştırma sorusu ise Türk Devletleri'nin ekonomik hedeflerini gerçekleştirebilme potansiyeli ile Teşkilat vasıtasıyla ortaya konulacak ekonomik ilerlemenin ortak bir parasal birlik oluşturup oluşturamayacağıdır. Bu soruyu yanıtlamak için politik ekonomi disiplininden faydalanılacaktır. Uluslararası ilişkilerde yumuşak güç unsuru olan örgütler konusuna giriş küreselleşme ve bölgeselleşmenin tanımlanmasıyla başlayacak ve üye devletlerin siyasi gelişimine de yer verilecektir. Ardından genç bir uluslararası örgüt olarak Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurumsallaşma süreci incelenecek ve diğer bölgesel örgütler ile birlikte karşılaştırmalı olarak değerlendirilecektir. Teşkilat'ın kuruluşundan günümüze kadar ekonomik anlamda pek çok adım atılmış ve ekonomik ilişkiler derinleştirilmeye çalışılmıştır. Bu tezde örgütün mevcut durumu incelenirken çok taraflı iş birliği potansiyeline yer verilecektir. Özellikle son dönemde artan ekonomik birliktelik çabaları ile bölgesel bir güç olmayı hedefleyen Teşkilat'ın potansiyeli ve hedefleri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Organization of Turkic States is an institution established to preserve regional peace, cooperation, and cultural richness, as well as to enhance commercial relations. The purpose of this thesis is to elucidate the economic development and capabilities of member countries through the Organization of Turkic States. Within this context, the research question pertains to whether the economic progress, highlighted through the Organization's potential to achieve the economic goals of the Turkic States, can create a monetary union. To address this question, a political-economic examination will be conducted. The exploration of organizations as elements of soft power in international relations will begin with defining globalization and regionalization, and will also encompass the political development of member states. Subsequently, the institutionalization process of the Organization of Turkic States as a young international organization will be scrutinized and evaluated in comparison with other regional organizations. Since its establishment, the Organization has taken numerous economic steps and endeavored to deepen economic relations. In this thesis, while examining the current status of the Organization, recommendations will be provided to enhance multilateral cooperation. Especially with the recent efforts towards increased economic collaboration, the potential and objectives of the Organization, aiming to become a regional power, will be elucidated.