Askerlik hikayelerinde erkeklik anlatısı
Narrative of masculinity in military stories
- Tez No: 870878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Zorunlu askerlik görevini temel alan askerlik hikayeleri Türkiye'de geleneksel bir hikâye anlatım biçimini almış toplumsal bir olgudur. Zorunlu askerliğin yalnızca erkek vatandaşları kapsaması ve erkek egemen bir ortamda gerçekleştirilmesi, görev sonrasında anlatılan bu hikayelerde erkekliğin izlerinin görülmesini mümkün kılar. Bu araştırma söz konusu bireysel askerlik hikayelerinde erkekliğin nasıl bir anlatı olarak inşa edildiğini ortaya koymayı amaçlar. Araştırma zorunlu askerlik görevini tamamlamış ve Ankara'da yaşayan bireylere odaklanır. Araştırmanın problemi askerlik hikayelerinde erkekliğin nasıl inşa edildiği üzerinedir. Bu konu ile ilgili literatür tarandığında zorunlu askerlik ve erkeklik temasını içeren çalışmalar görülebilir. Fakat bu çalışmanın konuyu hikayeler bazında ele alan bir çalışma olması çalışmayı özgün kılmaktadır. Araştırma problemi temel alınarak nitel bir araştırma yöntemi tercih edilmiştir, yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla katılımcıların askerlik hikayeleri toplanmış ve anlatı analizi tekniği ile elde edilen veri analiz edilmiştir. Bu araştırmanın Türkiye'deki zorunlu askerlik, erkeklik ve hikâye üzerine olan literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Military stories based on conscription are a social phenomenon that has taken the form of traditional storytelling in Turkey. The fact that compulsory military service covers only male citizens and is carried out in a male-dominated environment makes it possible to see traces of masculinity in these stories told after the service. This research aims to reveal how masculinity is constructed as a narrative in these individual stories of military service. The research focuses on individuals who have completed their compulsory military service and live in Ankara. The problem of the research is how masculinity is constructed in military service stories. A review of the literature on this subject reveals studies on the theme of conscription and masculinity. However, the fact that this study is a study that deals with the subject on the basis of stories makes the study unique. Based on the research problem, a qualitative research method was preferred, the participants' stories of military service were collected through semi-structured interviews and the data obtained through narrative analysis technique was analyzed. This study is expected to contribute to the literature on conscription, masculinity and stories in Turkey.