Model tabanlı öğretime entegre edilmiş arttırılmış gerçeklik uygulamalarının dijital okuryazarlığa, bilimsel süreç becerilerine ve fen başarısına etkisi
The effect of augmented reality applications integrated in model-based education on digital literacy, scientific process skills and science achievement
  1. Tez No: 870876
  2. Yazar: ÇAĞLA NUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 5. sınıf fen bilimleri dersinde model tabanlı öğretime entegre edilen artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin dijital okuryazarlığına, bilimsel süreç becerilerine ve fen başarılarına etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma iki basamaklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Öncelikle fen bilgisi öğretmeni adayları tarafından artırılmış gerçeklik içerikleri hazırlanmış ikinci basamakta ise bu hazırlanan bu içerikler ortaokul 5. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Bu araştırma deney grubunda 24, kontrol grubunda 19 olmak üzere toplamda 43 öğrenci ile yürütülmüştür. Öğrencilerin dijital okuryazarlıklarını ölçmek için Dijital Okuryazarlık Ölçeği (DOÖ), bilimsel süreç becerilerini ölçmek için Bilimsel Süreç Becerileri Testi (BSBT), fen başarılarını ölçmek için Işığın Yayılması Başarı Testi (IBT) kullanılmıştır. Verilerin analizi için bağımlı ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of augmented reality applications integrated into model-based instruction on students' digital literacy, science process skills and academic achievement in 5th grade science course. Method: The quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The research was designed in two steps. Firstly, augmented reality contents were prepared by pre-service science teachers and in the second step, these contents were applied to 5th grade middle school students. This research was conducted with a total of 43 students, 24 in the experimental group and 19 in the control group. The Digital Literacy Scale (DLS) was used to measure students' digital literacy, the Scientific Process Skills Test (SPST) was used to measure their scientific process skills, and the Diffusion of Light Achievement Test (DLAT) was used to measure their academic achievement. Dependent and independent sample t-tests were used to analyze the data.