Ergenlerin sosyal medya tutumları ile benlik algıları arasındaki ilişkide dijital okuryazarlığın aracı rolü
The mediator role of digital literacy in the relationship between adolescents' social media attitudes and self-perceptions
- Tez No: 870912
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Education and Training, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ergenlerin sosyal medya tutumları ile benlik algıları arasındaki ilişkide dijital okuryazarlığın aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, Bilecik ili Merkez ilçesinde ortaöğretim kurumlarında eğitimine devam eden 14-17 yaş grubunda yer alan 188 kız (%65,5), 99 erkek (%30.3) toplam 287 ergenden oluşmaktadır. Ölçme aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Tutum Ölçeği”,“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”ve“Ergenler İçin Benlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Analiz aşamasında veriler SPSS Statistics 23 programına aktarılarak tamamlanmıştır. İki grup arasındaki farklarda bağımsız örneklem t testi kullanılmış, ikiden fazla grup arasında fark olup olmadığı ise tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ile incelenmiştir. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesi için pearson korelasyon analizinden ve model testi için path (yol) analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Mediating Role of Digital Literacy in the Relationship Between These Adolescents' Social Media Attitudes and Self-Perceptions, attitudes and self-concept perceptions. The type of research consists of a total of 287 adolescents, 188 of whom are girls (65.5%) and 99 of whom are boys (30.3%), in the 14-17 age group, who attend secondary education in the Central district of Bilecik province.“Personal Information Form”,“Social Media Attitude Scale”,“Digital Literacy Scale”and“Self-Perception Scale for Adolescents”were used as measurement tools. The data in the analysis phase was completed by transferring to SPSS Statistics 23. Independent t-test was used for differences between two groups, and one-way analysis of variance (One Way ANOVA) was used to determine whether there was a difference. between more than two groups. Pearson distribution analysis was used to examine the relationship between the scales, and path analysis was used for model testing.