Yetişkin erkeklerde toplumsal cinsiyet rolü stresiyle psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolünün incelenmesi ve psikososyal değişkenler açısından değerlendirilmesi
The mediating role of self-esteem in the relationship between gender role-related stress and levels of psychological well-being in adult males: An evaluation in terms of psychosocial variables
- Tez No: 915396
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; katılımcıların erkek toplumsal cinsiyet rolü stresiyle psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolünün incelenmesidir. Ayrıca yetişkin erkeklerin; ölçek puanlarının, yaş, ilişki durumu, doğdukları coğrafi bölge, maddi gelir düzeyleri, sosyal medya kullanım biçimleri, dindarlık düzeyleri, siyasal tutumları, toplumsal cinsiyete yönelik algıları, anne ve babalarının kök aile bölgeleri, anne ve baba eğitim düzeyleri, yardım arama eğilimleri, doğum sıraları ve anne–baba yetiştirme tutumları gibi değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Araştırma İstanbul'da yaşayan 20 yaş ve üstü 700 yetişkin erkek katılımcıyla yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesi için uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılardan veri toplamak için Erkek Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği (ETCRSÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ) ve sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Verilerin analizi, Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı (SPSS) 26.0 Statistics Paket Programı aracılığıyla yapılmıştır. Verilerin analizi yapılırken, iki gruplu değişkenler ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklemler İçin T-Testi, üç grup ya da daha fazla değişkenler ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Gruplar arasında farklılık görülen değerlerin hangi grup bileşeninden kaynaklandığını belirlemek için ise (LSD) Post Hoc Testleri kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Erkek toplumsal cinsiyet rolü stresi ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkide benlik saygısının aracılık rolünün analizi Process Macro (v3.4.1) uygulaması ile yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; erkek toplumsal cinsiyet rolü stresiyle, benlik saygısı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Benlik saygısının, erkek toplumsal cinsiyet rolü stresiyle psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında kısmi aracı etki oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the mediating role of self-esteem in the relationship between male gender role stress and psychological well-being levels. In addition, the scale scores of adult men were evaluated according to variables such as age, relationship status, geographical region where they were born, financial income levels, social media usage patterns, religiosity levels, political attitudes, perceptions towards gender, root family regions of their mothers and fathers, mother and father education levels, tendency to seek help, birth order and parental upbringing attitudes. The study was conducted with 700 adult male participants aged 20 years and older living in Istanbul. Convenience sampling method was used to determine the study group. The Male Gender Role Stress Scale (MBSRS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS), Psychological Well-Being Scale (PBI) and sociodemographic data form were used to collect data from the participants. The data were analyzed using the Statistical Program for Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Package Program. While analyzing the data, T-Test for Independent Samples was used to compare the scale scores with two groups of variables, and One-Way Analysis of Variance was used to compare the scale scores with three groups or more variables. (LSD) Post Hoc Tests were used to determine which group component was responsible for the values that differed between the groups. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between the scales. The mediating role of self-esteem in the relationship between male gender role stress and psychological well-being levels was analyzed with Process Macro (v3.4.1) application. As a result of the analysis, a significant negative relationship was found between male gender role stress and self-esteem and psychological well-being levels. It was concluded that self-esteem had a partial mediating effect between male gender role stress and psychological well-being levels.