Coğrafi işaretli ürünlerin yöre halkı tarafından tanınırlığı ve yöre turizmine katkıları: Ordu ili örneği
Recognition of geographically indicated products by the local people and their contribution to local tourism: The example of Ordu province
  1. Tez No: 870963
  2. Yazar: ÖMER YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FERHAN NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Coğrafi işaret, belirli bir coğrafi kökene ve bu kökene bağlı nitelik veya itibara sahip olan ürünlerde kullanılan bir işarettir. Coğrafi işaretli tescilli yöresel gıda ürünleri, gastronomi turizminin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve bir kültür unsuru olan yöresel yemeklerin gelecek nesillere aktarılması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada Ordu iline ait coğrafi işaret alarak tescillenmiş gıda ürünlerinin bölge halkı tarafından bilinirliğinin ölçülmesi ve bu ürünlerin Ordu ilinin tanıtım ve turizmine katkısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel veri yöntemlerinden anketin kullanıldığı bu çalışmaya Ordu'da ikamet eden, 18 yaşın üzerinde, coğrafi işaretli ürünün üretim, pazarlama veya tüketim aşamasında yer alan 400 birey katılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 veri yorumlama programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda yöre halkının coğrafi işaret kavramını daha önce duydukları (%64,7) ve Ordu'daki coğrafi işaretli ürünlerin birçoğunu bildikleri, coğrafi işaretli ürünlerin satın alımında ücretin önemli olmadığı (%81,5) sonucuna varılmıştır. Ordu halkının %80,5'i coğrafi işaretli ürünlere sıklıkla evlerinde yer vermektedir. Coğrafi işaretli ürünlerin denetlenmesi (%61,5) konusunda tereddütleri olsa da il turizmi ve il ekonomisine katkı sağlayacağını belirtmişlerdir. Çalışmanın son bölümünde ise Ordu'da coğrafi işaretlemenin yaygınlaşması için ürünler önerilmiş, yapılacak çalışmalara yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A geographical indication is a sign used on products that have a specific geographical origin and possess qualities or a reputation that are due to that origin. Registered local food products with geographical indication are highly important in terms of keeping the sustainability of gastronomy tourism and transferring local foods, a cultural element, to the next generations. In this study, it was aimed to measure the awareness of the food products registered with geographical indication of Ordu province by the local people and to determine the contribution of these products to the promotion and tourism of Ordu province. In this study, in which a survey, one of the quantitative data methods, was used, 400 individuals residing in Ordu, over the age of 18, and involved in the production, marketing or consumption phase of the geographically indicated product participated. The collected data were analyzed with the SPSS 25.0 data interpretation program. As a result of the analysis, it was concluded that the local people had heard of the concept of geographical indication before (64.7%) and knew most of the geographically indicated products in Ordu, and that the price was not important in purchasing geographically indicated products (81.5%). 80.5% of Ordu people frequently use geographically indicated products in their homes. Although they had hesitations about the inspection of geographically indicated products (61.5%), they stated that it would contribute to provincial tourism and provincial economy. In the last part of the study, products were suggested to popularize geographical marking in Ordu and recommendations were made for further studies.