Pulmoner tromboemboli hastalarında charlson komorbidite indeksinin prognoz üzerine etkisi
- Tez No: 870980
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Akut pulmoner tromboemboli(PTE), ani ölümle sonuçlanabilen, kardiyovasküler hastalıklar içinde üçüncü sıklıkta görülen, önemli bir sağlık problemidir. Pulmoner tromboembolinin prognozu ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. Tanı konulduktan hemen sonra prognoz üzerine etkisi olan parametreleri değerlendirmek ve bu doğrultuda tedavi planlamak klinik pratiğin temelini oluşturur. Buna rağmen yine de beklenilmeyen sonuçlar gelişebilmektedir. Bu çalışma Pulmoner tromboemboli hastalarının prognozunu öngörmede Charlson Komorbidite Indeksinin (CCI) faydası olup olmadığını saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi' nde (SUAM) 01.01.2015-01.01.2020 tarihleri arasında akut pulmoner tromboemboli tanısı ile yatarak tedavi gören hastalar tarandı. Hastane-içi mortalite gelişen ve sağ kalan olgular CCI skorları açısından karşılaştırıldı. İkincil sonlanım olarak yüksek risk ve düşük-orta risk saptanan olgu grubunda CCI skorları karşılaştırıldı. CCI'nın prognoz öngörüsünde katkısını değerlendirmek üzere tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi uygulandı. Hipertansiyon (HT) sık saptanan bir komorbidite olduğu için hipertansiyonun da kombine edildiği versiyon (CCI+HT) ile tekrar karşılaştırma yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute pulmonary embolism is an important health problem. Pulmonary embolism is the third most common illness in the cardiovascular diseases which may cause sudden death. There are many studies regarding the prognosis of pulmonary embolism. Parameters that have an impact on prognosis are evaluated after diagnosis. However unexpected results can still occur. This study was conducted to determine whether the Charlson Comorbidity Index is beneficial in predicting the prognosis of patients with pulmonary thromboembolism. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective observational study. Patients treated inpatiently with the diagnosis of acute pulmonary thromboembolism at the University of Health Sciences (SBU), Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Medical Practice and Research Center (SUAM) between 01.01.2015-01.01.2020 were scanned. Cases with in-hospital mortality and survivors were compared in terms of CCI scores. CCI scores were compared in the case group with high risk and low-intermediate risk as secondary outcomes. Univariate and multivariate logistic regression analysis was applied to evaluate the contribution of CCI in predicting prognosis. Since hypertension (HT) is a frequently detected comorbidity, a recomparison was made with the version in which hypertension was also combined (CCI+HT). xi Results: CCI scores were significantly higher in the mortal group than the survivors (mean 8.0 (2.0-14.0) vs.