Sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği algısı ile ekip çalışması tutumları arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A research on the relationship between occupational healthand safety perception and teamwork attitudes among healthcare workers
  1. Tez No: 871027
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER NASUHİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasını, sağlık kurumlarında çalışan sağlık personelinin iş sağlığı ve güvenliği algısı ve ekip çalışması tutumu algısı düzeylerini belirlemek, sağlık çalışanların iş sağlığı ve güvenliği algısı düzeyleri ile ekip çalışması algısı düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koyma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, İzmir ili merkezde yer alan üç özel hastanede çalışan sağlık çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Hastanelerde İş Güvenliği Ölçeği (HİGÖ)”ve“Ekip Çalışması Tutumları Ölçeği (EÇTÖ)”aracılığıyla toplanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 381 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada, sosyo-demografik özelliklere göre iş sağlığı ve güvenliği algısı düzeyleri, ekip çalışması tutumları algısı düzeyleri ve iş sağlığı ve güvenliği algısı düzeyleri ile ekip çalışması tutumu algısı düzeyleri arasındaki ilişkiler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, genel anlamda sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği algısı puanlarının düşük gerçekleştiği, ekip çalışması tutumu algısı düzeylerinin ise yüksek gerçekleştiği tespiti yapılmıştır. Sağlık çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği algısı düzeylerinin özellikle“mesleki hastalıklar ve şikayetler”boyutunda diğer boyutlar ile karşılaştırıldığında göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda araştırmada, sosyo-demografik özelliklere iş sağlığı ve güvenliği algısı düzeyi açısından, sadece cinsiyete ve kurumda çalışma süresi açısından anlamlı farklılıklar olduğu tespiti yapılmıştır. Bu noktada, genel olarak erkeklerin iş sağlığı ve güvenliği algısı düzeylerinin daha yüksek gerçekleştiği ve kurumda çalışma süresi ile iş sağlığı ve güvenliği algısı puanlarını ters orantılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyo-demografik özelliklere göre ekip çalışması tutumu algısı düzeyi noktasında çalışmada, sadece cinsiyete göre anlamlı farklılıkların olduğu ve genel olarak kadınların puanlarının daha yüksek gerçekleştiği tespiti yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği algısı ile ekip çalışması tutumu algısı arasındaki ilişkiler açısından çalışmada, genel olarak iş sağlığı ve güvenliği algısı ile ekip çalışması tutumu algısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan boyutlar arasındaki ilişkiler noktasında özellikle ekip çalışması tutumunun liderlik boyutu ile iş sağlığı ve güvenliği arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, iş sağlığı güvenliği algısı genel düzeyi ile ekip çalışması tutumu algısı genel düzeyinin birbiri ile önemli ölçüde ilişkili olmadığı, sağlık çalışanlarında genel olarak iş yerlerini güvenli bulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, liderliğin iş sağlığı ve güvenliği algısında önemli olduğu ve başarılı bir liderlik ile sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği düzeyinin artırılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out with the aim of determining the occupational health and safety perception and teamwork attitude perception levels of healthcare personnel working in healthcare institutions, and to reveal the relationships between the occupational health and safety perception levels and teamwork perception levels of healthcare professionals. The research was conducted using the quantitative research method. The study was conducted on healthcare professionals working in three private hospitals located in the center of Izmir. Research data were collected using the Occupational Safety Scale in Hospitals (HIGS) and the Teamwork Attitudes Scale (ECTS). The sample of the research consists of 381 healthcare professionals. In the study, the relationships between occupational health and safety perception levels, teamwork attitudes perception levels, and occupational health and safety perception levels and teamwork attitude perception levels according to socio-demographic characteristics were analyzed using statistical methods. As a result of the analyses, it was determined that the occupational health and safety perception levels of healthcare workers were generally low, while the teamwork attitude perception levels were high. It was found that the occupational health and safety perception levels of healthcare workers were lower than other dimensions, especially in the occupational diseases and complaints dimension. As a result of the statistical analysis, it was determined that there were significant differences in terms of socio-demographic characteristics, occupational health and safety perception level, only according to gender and working time in the institution. At this point, it has been concluded that men's occupational health and safety perception levels are generally higher and that the duration of employment in the institution is inversely proportional to the level of occupational health and safety perception. In terms of the level of teamwork attitude perception according to socio-demographic characteristics, it was determined that there were significant differences only by gender and that women's scores were generally higher. In terms of the relationships between occupational health and safety perception and teamwork attitude perception, the study found that there is generally no significant relationship between occupational health and safety perception and teamwork attitude perception. On the other hand, in terms of relationships between dimensions, it was found that there was a positive and significant relationship between the leadership dimension of teamwork attitude and occupational health and safety. As a result, it was concluded that the general level of occupational health and safety perception and the general level of teamwork attitude perception were not significantly related to each other, and that healthcare workers generally did not find their workplaces safe. On the other hand, it is evaluated that leadership is important in the perception of occupational health and safety and that the occupational health and safety level of healthcare workers can be increased with successful leadership..