Yoğun Bakım ünitesinde çalışan sağlık profesyonellerinin bilişsel esneklik düzeylerinin psikolojik sağlamlık ve öfke yönetimi ile ilişkisi
The relationship between cognitive flexibility levels of health professionals working in Intensive Care Units and psychological resilience and anger management
- Tez No: 871026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇÖMEZ İKİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık profesyonellerinin bilişsel esneklik, psikolojik sağlamlık ve öfke yönetimi düzeylerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma 4 Temmuz-31 Ekim 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım kliniklerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklem grubunu araştırmanın yapıldığı yoğun bakım kliniklerinde çalışan 147 sağlık çalışanı oluşturdu. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Bilişsel Esneklik Envanteri, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği kullanılarak toplandı. Araştırmanın gerçekleştirildiği kurumdan kurum izni ve etik kurul izni alındı. Verilerin analiz aşamasında Student's t-test, Bonferroni Çoklu Karşılaştırma testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Katılımcıların %73,6'sının kadın, %40,7'sinin 25 yaşının altında ve yaş ortalamasının 27,19±4,53 olduğu, %72,92'unun lisans mezunu olduğu, %72,1'nin çalıştığı birime kendi isteği ile geldiği; %45,7'sinin çalıştığı birimden memnun, %45'inin ise kısmen memnun olduğu; %87,1'i çalıştığı birimde beklenmedik bir olayın yaşandığını belirttiği tespit edildi. Katılımcıların %92,1'inin öfke yönetimi eğitimi almadığını belirtirken %55,7'sinin YBÜ'de çalışmaya başladıktan sonra daha öfkeli olduğu; %57,9'unun daha kötü hissettiği tespit edildi. Bilişsel esneklik, sürekli öfke düzeyi ve psikolojik sağlamlık toplam puan ortalamaları ve standart sapmaları 78,79±10,13; 17,53±5,58 ve 20,76±4,49 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre yoğun bakımda görev yapan sağlık çalışanlarının bilişsel esneklik düzeyi ile psikolojik sağlamlık düzeyi arasında pozitif yönde ilişki olduğu, öfke düzeyi ile psikolojik sağlamlık ve bilişsel esneklik düzeyleri arasında ise negatif yönde ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the cognitive flexibility, psychological resilience and anger management levels of health professionals working in intensive care units and to determine the relationship between them. Method: The descriptive study was conducted between 28 June and 31 October 2022 in various intensive care clinics of Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The sample group of the study consisted of 147 healthcare professionals working in the intensive care clinics where the research was conducted. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Cognitive Flexibility Inventory, the Brief Resilience Scale, and the Trait Anger and Anger Expression Styles Scale. Institutional permission and ethics committee permission were obtained from the institution where the study was to be conducted. In the analysis phase, Student's t-test, Bonferroni Multiple Comparison test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Pearson Correlation analysis were performed. Results: It was calculated that 73.6% of the participants were female, 40.7% were under the age of 25, and the mean age was 27.19±4.53. When their educational status was examined, it was seen that 72.92% of them had a bachelor's degree. 60.7% of the people participating in the research had Covid-19; It was determined that 58.8% of those who had covid survived the disease at a mild level. It was determined that 72.1% of the participants came to the unit they work on their own will; 45.7% of them are satisfied with the unit they work in; and 45% are partially satisfied; It was determined that 87.1% of them stated that an unexpected event had occurred in their unit. While 92.1% of the participants stated that they did not receive anger management training, 55.7% of them were more angry after they started working in the ICU; It was determined that 57.9% of them felt worse. Cognitive flexibility, trait anger level and psychological resilience total score averages and standard deviations were 78.79±10.13; 17.53±5.58; and it was calculated as 20.76±4.49. Conclusion: According to the research, it was seen that there was a positive correlation between the level of cognitive flexibility and psychological resilience in healthcare professionals working in the intensive care unit, while there was a negative relationship between the level of anger and the levels of resilience and cognitive flexibility.