Mandibular kondil pozisyonu ile omurganın postür bozuklukları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between mandibular condyle position and postural disorders
  1. Tez No: 871029
  2. Yazar: AYÇA HATUN ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ACAR ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı mandibular kondil pozisyonu ile vücudun postür bozuklukları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne vertebral postüral bozukluk şüphesi ile başvuran, herhangi bir TME semptomu bulunmayan ve ortalama yaşı 21,83 ± 3,5 olan 67 hastanın Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde TME muayenesi yapılmıştır. Büyüme ve gelişimi tamamlanmış, diş eksikliği olmayan, mandibulanın sınır hareketleri normal değerlerde olan, asemptomatik, parafonksiyonel alışkanlıkları olmayan, ortodontik tedavi görmemiş, travmaya maruz kalmamış, vücut kitle indeksi normal olan sağlıklı bireylerin kondil konumu mandibular pozisyon indikatörü ile 3 düzlemde değerlendirilmiştir. Ortoröntgenogram üzerinde yapılan ölçümler Surgimap programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Omurgayı sagittal olarak değerlendirmek için Sagittal Vertikal Aks değerlendirilmiş ayrıca Servikal Lordoz, Torakal Kifoz ve Lomber Lordoz açıları ölçülmüştür. Bireyler sagittal vertikal dengeye göre normal, negatif ve pozitif olmak üzere sınıflandırıldığında, pozitif grupta sağ kondilin sagittal ve vertikal yönlü sapmasındaki artış ile negatif grupta sol kondilin sagittal yönlü sapmasındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Servikal lordoz, torakal kifoz ve lumbar lordoz açıları ile kondilin 3 düzlemde incelenen konumunda, servikal lordoz açısındaki artış ile sagittal düzlemde sol kondildeki sapma miktarı artışı arasında ve torakal kifoz açısındaki azalma ile vertikal yönde sol kondilde sapma miktarının artması arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, ortodontik tedavi planlaması yapılırken kondiler değerlendirme ile birlikte bireyin postüral yapısının değerlendirilmesi doğru bir planlamanın yapılabilmesi ve stabil tedavi sonuçlarının elde edilebilmesi için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate the relationship between mandibular condyle position and postural disorders of body. Sixty seven patients whose average ages were 21,83 ± 3,5 and who applied to Istanbul University-Cerrahpasa Cerrahpasa Faculty of Medicine, Orthopedics and Traumatology Deparment Clinic with doubt of vertebral postural disorders, were not any symptoms of TMJ, were examined at Altınbas University Faculty of Dentistry Orthodontics Department Clinic. The condyle positions of healty adults who had no missing tooth, border movements of mandibula were in normal range, asymptomatic, had no parafunctional habit, had not received orthodontic treatment, had not been traumatized, had normal body mass index value, were evaluated with mandibular position indicator at 3 dimension. Orthoroentgenogram measurements were done by using Surgimap programme. Sagittal vertical axis was evaluated, in addition angles of cervical lordosis, thoracal kyphosis and lumbar lordosis were measured for evaluating spine sagitally. The condyle position of individuals who were examined as normal, negative and positive according to sagittal vertical balance, was significant that increase displacement of right condyle at positive group sagittally and vertically and increase displacement of left condyle at negative group sagittally. When cervical lordosis, thoracal kyphosis and lumbar lordosis were evaluated with condyle position at 3 dimension, between increase at cervical lordosis and increase at left condylar displacement amount sagittally and between reduction at thoracal kyphosis and increase at left condylar displacement vertically were found significant. According to results of this study when orthodontic treatment planning is created, assesment of condylar position with postural structure of individual is recomended for obtaining exact treatment planning and stability of treatment outcomes.