Kanun kararname çatışması bağlamında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi
Presidential Decrees in the context of the conflict of norms
  1. Tez No: 871038
  2. Yazar: BEREN ŞEN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yirminci yüzyılda ortaya çıkan yürütmenin güçlendirilmesi eğiliminin etkisiyle günümüzde pek çok ülke anayasasında yürütme organına işlevsel açıdan yasama işlemi niteliğine sahip kararname çıkarma yetkisi tanınmaktadır. Bu durumun sonucu olarak yasamanın işlemi olan kanun ile yürütmenin yasama işlevi içeren kararnameleri aynı konuya getirebilecekleri düzenlemeler bakımından çatışabilmektedir. Yürütme organının da tıpkı kanun gibi genel, soyut ve objektif nitelikteki işlemleri olan kararnameler, farklı anayasal sistemlerde farklı türlerde görülebilmektedir. Bu çerçevede kanun ile çatışma söz konusu olduğunda kararnamenin türüne göre çatışmanın çözüm yöntemleri değişebilmektedir. Türkiye'de 2017 Anayasa değişikliği ile beraber yasama ve yürütme ilişkisinde yaşanan değişime bağlı olarak kanun ve kararname işlemleri arasındaki ilişkide de değişim yaşanmıştır. Çalışmada kanun ve kararname kavramları ile ikisi arasındaki ilişkinin çatışma şeklindeki görünümü incelenmektedir. Bu amaçla Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'daki kanun ile kararname ilişkisi başta olmak üzere karşılaştırmalı örneklerden yararlanılmıştır. Son olarak Osmanlı-Türk Anayasal gelişmeleri takip edilerek 2017 Değişiklikleri ile Türkiye'de benimsenen Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kanun çatışması sorununa çözüm üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, with the trend towards the strengthening of the executive, many countries' constitutions have granted the executive body the authority to issue decrees that functionally possess the quality of legislative acts. In consequence of this development, laws, which are legislative acts, and decrees issued by the executive with legislative functions can conflict with each other in terms of the regulations they bring to the same subject. The latest amendments to the Turkish Constitution has also changed the classical relationship between laws and decrees and created a higher possibility of conflict between these norms. In this study, the first chapter deals with the notions of laws adopted by parliaments, decrees issued by executive organs and the possible conflicts between them in a comparative manner. In the second chapter, theoretical and practical aspects of the aforementioned subjects in France, Russia, and the United States are examined in detail. Finally, the last chapter deals with the conflict between the decrees of the Turkish President and the laws adopted by the Turkish Parliament.