Facebook effect: The impact of online identities on offline identities
Facebook etkisi: Çevrimiçi kimliklerin çevrimdışı kimlikler üzerindeki̇ etkisi
  1. Tez No: 871092
  2. Yazar: MERVE GENÇ YEKDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. SIMON SUSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: City University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojik yeniliklerle giderek daha fazla çevrelenen bir dünyada yaşamak yeni iletişim yöntemlerinin sosyal etkileşim üzerindeki etkilerini ve ilişkilerini araştırmayı gerekli kılmıştır. Bu araştırma, ilk olarak Facebook'un kullanım amaçlarını araştırarak sosyal ağ sitesi Facebook'un yükselişiyle karakterize edilen çevrimiçi toplumun evriminin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İkinci olarak, çevrimiçi kimliklerin sunumunu ve bunun çevrimdışı kimlikler üzerindeki etkisini keşfetmeye çalışmaktadır. Araştırma, kimlik kavramının sosyal bağlamda inşası ve sürdürülmesine vurgu yaparak sosyolojik açıdan kapsamlı bir incelemeyle başlamaktadır. Bu incelemeyi takiben sosyal ağ sitelerinin evrimi, her yaştan ve konumdan daha fazla insanın kimliklerini çok daha geniş bir şekilde sunmalarına olanak sağlayan sosyal ağların doğasının nasıl değiştiğini göstermek amacıyla ortaya konmaktadır. Sosyal ağ sitelerinin evrimi ile bağlantılı olarak, Facebook'a genel bir bakış sunulmakta ve çevrimiçi bilgi ifşası ve etkileşimin temelini oluşturan gizlilik ve güven konuları ele alınmaktadır. Bu çalışmada, öznel insan algıları ve duyguları için daha uygun olduğu düşünüldüğünden nitel bir yaklaşım olan 24 yarı yapılandırılmış, yüz yüze görüşme yöntemi kullanılmıştır. Her bir görüşme yaklaşık bir saat sürmüş ve tüm görüşmelerin gerçekleştirilmesi bir ay sürmüştür. Veri analizi için tematik kodlama ve içerik analizi teknikleri uygulanmıştır. Veriler, ortaya çıkan 4 tema altında hem nicel hem de nitel olarak sunulmuştur. Araştırma, kadın ve erkek kullanıcılar arasında Facebook'u kullanma amaçları ve bilgi ifşası ve benlik sunumu ile ilgili endişeler açısından önemli bir fark olduğunu ortaya koymaktadır. Kadın kullanıcılar güvenlik ve mahremiyet kaygıları nedeniyle bilgi ifşası konusunda daha seçici davranmaktadır. Ayrıca bu çalışma, kullanıcıların Facebook'ta paylaşılan bilgileri, çevrimdışı ortamda edinilen bilgilere kıyasla sorgulamaya daha meyilli olduklarını göstermektedir. Son olarak, kullanıcıların başkalarının arzu edilen benlik sunumlarından olumsuz etkilenme eğiliminde oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Living in a world increasingly surrounded with technological innovations has rendered necessary to explore relations and impact of new methods of communication on social interaction. This research aims to contribute to the understanding of the evolution of online society, characterized by the rise of social network site Facebook, by investigating firstly the purposes of using Facebook. Secondly, it attempts to explore the presentation of online identities and its impact on offline identities. The research begins by an extensive examination of the concept of identity from sociological standpoint by emphasizing its construction and maintenance in a social context. Following this examination, the evolution of social network sites is presented in order to show how the nature of social networking has changed by enabling more and more people from every age and location to present their identities at a much greater extend. In conjunction with the evolution of social network sites, an overview of Facebook is presented along with the issues of privacy and trust which form the basis for online information disclosure and interaction. In this study, 24 semi-structured, face-to-face interviews, a qualitative approach is applied since it is considered more convenient for subjective human perceptions and emotions. Each interview last approximately an hour, and to conduct all interviews took one month. For data analysis, thematic coding and content analysis techniques are applied. The data are presented under 4 emerging themes in both quantitative and qualitative manner. The research finds that there is a significant difference between male and female users in terms of their purposes of using Facebook and concerns about information disclosure and self-presentation. Female users are more selective about information disclosure for safety and intimacy concerns. In addition, this study suggests users are more inclined to question the information shared on Facebook than the information acquired in an offline environment. Finally, it is concluded that users tend to be negatively affected by desired self-presentations of others.