Yeni medyanın kültürel diplomasiye etkisi: Yunus Emre Enstitüsünün yeni medya aracılığı ile Mısır ve Macaristan'da gerçekleştirdiği kültürel diplomasi faaliyetleri
The impact of new media on cultural diplomacy: Yunus Emre Institute's cultural diplomacy activities in Egypt and Hungary through new media
  1. Tez No: 871100
  2. Yazar: TUĞÇE İYİGÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKYAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla zaman ve mekân sınırlarının bulanıklaştığı küresel dünyada kültürel diplomasi, küresel barışın istikrarı ve uluslararası olumlu ilişkilerin devamlılığı açısından büyük öneme sahiptir. Kültürel diplomasi, geleneksel diplomasiye alternatif iletişim kanalları sunarak, uluslararası ilişkileri güçlendirmek, sosyal ve kültürel iş birliğini artırmak ve ulusal çıkarları desteklemek için kültürlerin, değerlerin, geleneklerin ve fikirlerin değişimine dayalı faaliyetleri kapsayan bir yapıya sahiptir. Bu araştırma, Türkiye'nin kültürel diplomasi faaliyetlerine öncülük eden bir kurum olarak Yunus Emre Enstitüsünün yeni medya kanallarının farklı sosyo-kültürel topluluklar tarafından kullanımını ve bu kanalların kültürel diplomasi uygulamaları üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu kapsamda Yunus Emre Enstitüsüne bağlı olan Budapeşte ve Kahire Türk Kültür Merkezlerinde gerçekleştirilen çevrim içi eğitim ve etkinlikler, resmî internet sitesi ve sosyal medya faaliyetleri analiz edilmiştir. Araştırmada nicel araştırmalar kapsamında nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. İlgili ülkelerde bulunan Türk Merkezlerindeki eğitim ve etkinliklere fiziki olarak katılım sağlayan kursiyerlere anket uygulanmış, ardından yeni medya içeriklerinin algılanışı ve yarattığı etki üzerine bir bilimsel ölçek geliştirilmiştir. Bulgular yeni medyanın kültürel diplomasi faaliyetleri üzerindeki etkisine ve farklı coğrafi-kültürel bağlamlara uygun biçimde nasıl geliştirilebileceğine yönelik önemli bilgiler sunmaktadır. Bu kapsamda araştırma, yeni medyanın Türkiye'nin kültürel diplomasi politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla önemli bir literatür sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In a global world where the boundaries of time and space are blurred with the spread of information technologies, cultural diplomacy is of great importance for the stability of global peace and the continuity of positive international relations. Cultural diplomacy encompasses activities based on the exchange of cultures, values, traditions and ideas to strengthen international relations, increase social and cultural co-operation and promote national interests by providing alternative channels of communication to traditional diplomacy. This research examines the use of new media channels of Yunus Emre Enstitüsü, as an institution leading Türkiye's cultural diplomacy activities, by different socio-cultural communities and the impact of these channels on cultural diplomacy practices. In this context, online trainings and events, official website and social media activities of the Budapest and Cairo Turkish Centres affiliated to Yunus Emre Enstitüsü were analysed. In the research, causal comparative model was used within the scope of quantitative research. A questionnaire was applied to the trainees who physically participated in the training and activities in the Turkish Centres in the relevant countries, and then a scientific scale was developed on the perception and impact of new media content. The findings provide important insights into the impact of new media on cultural diplomacy activities and how they can be developed to suit different geographical and cultural contexts. In this perspective, the research provides an important literature to contribute to the development of Türkiye's cultural diplomacy policies of new media.