Anayasa Mahkemesi kararları ışığında miras hakkı
In light of Constitutional Court decisions the right to inheritance
  1. Tez No: 871124
  2. Yazar: ECE ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BOYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Miras hakkı, sadece son yüzyıllarda ortaya çıkan bir olgu değildir. Aksine, mülkiyet hakkı gibi köklü bir geçmişe sahiptir ve yüzyıllardır insanlığın temel hakları arasında yer almıştır. Geçmişte miras hakkı, mülkiyet hakkının bir uzantısı olarak görülmüş olsa da, modern anayasalarla birlikte bu iki kavram birbirinden ayrılmıştır. Bu sayede miras hakkı, kişisel özgürlük ve özerklik ilkelerine dayanan modern hukuk düzeninin temel taşlarından biri haline gelmiştir. Günümüzde birçok uluslararası belge ve birçok ülkenin anayasalarında güvence altına alınmış olan miras hakkı, 1961 Anayasası'nın 36. maddesiyle ilk defa anayasal anlamda güvenceye kavuşmuş ve devamında da 1982 Anayasasının 35. maddesinde de benzer bir şekilde düzenlenmiştir. Anayasa Mahkemesi'nin önüne gelen uyuşmazlıklarda, miras hakkıyla ilgili meselelere ilişkin oluşturacağı içtihadı, hem kanun koyucuya hem de devletin diğer organlarına yol gösterici bir niteliğe sahip olmaktadır. Bu yönüyle miras hakkıyla ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapılarak miras hakkının konumunu belirleyip anayasal statüsünün vurgulanmak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Inheritance right is not a phenomenon that has emerged only in recent centuries. On the contrary, like the property rights, it has a long history and has been a fundamental human right for centuries. Although inheritance right was seen as an extension of the proptery right in the past, these two concepts have been separated with modern constitutions. In this way, inheritance right has become one of the cornerstones of the modern legal order based on the principles of personal freedom and autonomy. Inheritance right, which has been guaranteed in many international documents and in the constitutions of many countries, was first guaranteed in the Constitution with Article 36 of the 1961 Constitution, and was subsequently regulated in a similar manner in Article 35 of the 1982 Constitution. The jurisprudence of the Constitutional Court on the issues related to the inheritance right in disputes has a guiding quality both for the Legislator and other organs of the State. In this respect, it is important to make a comprehensive evaluation of the inheritance right, determine the position of it and emphasize its constitutional status.