Koroner Arter Bypass Greft (KABG) ameliyatlarında Vakum Destekli Venöz Drenaj (VAVD) teknolojisinin karaciğer fonksiyonlarına etkisi
Effect of Vacuum Assisted Venous Drainage (VAVD) technology on liver functions in Coronary Artery Bypass Graft (CABG) surgery
  1. Tez No: 871142
  2. Yazar: ALEYNA ZEYCAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Açık kalp cerrahisinde venöz drenaj sistemi geleneksel yerçekim yöntem etkisi ile sağlanmaktadır. Venöz dönüş hızını arttırmak için, hastanın venöz rezervuara göre seviyesi yükseltilme, kafa yüksekliği belirli bir düzeyde tutulabilmektedir. Cerrahi tekniklerin artması, daha etkili venöz drenaj tekniklere olan ihtiyacı doğurmuştur. VAVD ilk olarak kafa yüksekliğinden bağımsız olarak venöz dönüşü artıran alternatif bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı koroner bypass vakalarında venöz drenaj tekniklerinin karaciğer fonksiyon testlerinden ALT ve AST parametrelerine etkisi araştırılacaktır. Retrospektif olarak tasarlanan çalışmada, kalp cerrahisi merkezinde elektif Kasım 2022-Aralık 2023 tarihleri arasında on-pump Elektif Koroner Bypass Greft operasyonu VAVD uygulanan yirmi beş hasta (Grup 1 n:25) ve geleneksel yöntem (sifon yerçekimi) venöz drenaj ile yirmi beş hasta (Grup 2 n:25) olmak üzere toplamda 50 hasta araştırmaya dahil edildi. Ameliyat öncesi (preop) ve sonrası (postop) ALT ve AST seviyeleri kayıt altına alındı. Gruplar arasında istatiksel analizler ve karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
In open heart surgery, the venous drainage system is provided by the traditional gravity method. In order to increase the venous return rate, the patient's level relative to the venous reservoir can be raised and the head height can be kept at a certain level. The increase in surgical techniques has created the need for more effective venous drainage techniques. First, VAVD is an alternative method that increases venous return regardless of head height. The aim of this study is to investigate the effects of venous drainage techniques on ALT and AST parameters of liver function tests in coronary bypass cases. In a retrospectively designed study, a total of 50 patients were included in the research, with twenty-five patients (Group 1, n: 25) undergoing on-pump elective coronary artery bypass graft surgery with VAVD applied at the cardiac surgery center between November 2022 and December 2023, and twenty-five patients (Group 2, n: 25) undergoing surgery with traditional method (siphon gravity) venous drainage. Preoperative and postoperative ALT and AST levels were recorded. Statistical analyzes and comparisons were made between groups.