Çellist Necati Giray'ın müzikal kişiliği ve 'Ağıt' ile 'Nihavend' adlı eserlerinin teknik analizi
The musical personality of cellist Necati Giray and the technical analysis of the works 'Ağıt' and 'Nihavend'
- Tez No: 871247
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE HÜSEYNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Viyolonsel yüzlerce yıldır varlığını sürdüren ve 21. yüzyılda giderek popülerlik kazanan bir enstrüman olarak görülmektedir. Viyolonselin zengin, derin ve güçlü sesleri enstrümanın bu kadar başarıya ulaşmasına ve bugün dünyanın en zarif ve saygın müzik enstrümanlarından biri olmaya devam etmesine neden olmuştur. Çalışmada viyolonsel tarihinden bahsedilmiş olup, viyolonselin Türk Müziği'ne girişi hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmada viyolonselin Türk Bestecilerin yaratıcılıklarındaki yeri ve önemi araştırılmıştır. Bu anlamda Çağdaş Türk Müziği bestecisi ve viyolonselisti olan Necati Giray yaratıcılığının analizi araştırmanın amacını oluşturmuştur. Necati Giray yaratıcılığının araştırılmaması problem durumunu belirlemiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılarak, Necati Giray'ın“Ağıt”ve“Nihavend”adlı eserlerinin teknik olarak incelenmesi yapılmıştır. Araştırmanın evreni Necati Giray'ın“Ağıt”ve“Nihavend”adlı eserleri, örneklemi ise bu eserlerin iki keman, viyolonsel ve kontrabas ile çello orkestrası için yapılmış sürümleridir. Araştırmada literatür taraması yapılarak; kitaplar, bilimsel makaleler, müzik notaları, Necati Giray'ın katıldığı söyleşiler ve otobiyografisi veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Bulgular kısmında bu eserlerin teknik analizi elde edilmiştir. Araştırma sonucunda Türk müzisyen, viyolonselist, besteci ve akademisyen olan Necati Giray'ın yaratıcılığı ve yapıtları ile Türk Müziği'ne sağladığı katkıları değerlendirilmiş ve bu çalışmanın, daha önce incelenmemiş bir konu olarak, kaynak ve yol gösterici olması açısından önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The cello, which has been in existence for hundreds of years and has been increasingly gaining popularity in the 21st century, is considered as an instrument of elegance and prestige in the world of music. The rich, deep, and powerful sounds of the cello have contributed to its success and to its continuing status as one of the most refined and respected musical instruments in the world today. The study discusses the history of the cello and provides information about its introduction to Turkish music. The research investigates the place and importance of the cello in the creativity of Turkish composers. In this regard, the analysis of the creativity of Necati Giray, a contemporary Turkish music composer and cellist, constitutes the purpose of the research. The lack of research on Necati Giray's creativity has identified the problem situation. Using a descriptive survey model, the technical analysis of Necati Giray's works“Ağıt”and“Nihavend”is conducted. The universe of the research consists of Necati Giray's works“Ağıt”and“Nihavend,”and the sample consists of versions of these works arranged for two violins, cello, and double bass orchestra. A literature review was conducted using books, scientific articles, music scores, interviews with Necati Giray, and his autobiography as data sources. The findings section presents the technical analysis of these works. As a result of the research, the creativity of Necati Giray, a Turkish musician, cellist, composer, and academician, and his contributions to Turkish music through his works have been evaluated. It has been seen that this study, as an unexplored topic, is important in terms of being a source of reference and guidance.