Örnek eserlerle viyolonsel edebiyatı ve tarihi
Cello history with some works for cello
- Tez No: 73554
- Danışmanlar: PROF. DOĞAN CANGAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada sanatta yeterlilik tezi bitirme sınavı için hazırlamış olduğum eserler, bu eserlerle birlikte genel olarak viyolonselin tarihi gelişimleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın amacı genel müzik bilgisini içeren kitaplarda bulunabilecek bilgilerin bir tekrarını yapmak değildir. Bu sebepten dolayı genel müzik tarihinde çok önemli yerleri olan ve kolaylıkla bilgi sahibi olunabilecek bestecilerin ( J.S.BACH, F.SCHUBERT, R. SCHUMANN, S. PROKOFIEV ) hayatlarının incelenen eserleri yazdıkları dönemleri kapsıyan kısımları dışmda bir bilgiye özellikle değmilmemiştir. Bazı eserlerin sonunda o eserin bugüne kadar yorumcular tarafından yapılmış kayıtları da incelenerek dinleyicilere tavsiyelerde bulunulmuştur. Burada amaç o eser hakkında yapılmış icralardan özellikle klasik tabir edilebilecek yorumları öne çıkartmaktır. Raporun sonunda Dünya' daki viyolonsel okullannm şematik bir listesine yer verilmiştir. Bu Üsteye okulların Türkiye'deki uzantılan da eklenmiştir. Aynca solo viyolonsel repertuanndaki eserlerin bir listesi de yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this report, the works of art prepared for the final examination of the“sufficiency in art”degree is presented. With these works of art also information about the history of cello is mentioned. This report does not include a repetitive information about the general music history which may be found in an ordinary music encyclopedia. That is the reason why the composers; J. S. BACH, F. SCHUBERT, R. SCHUMANN, S. PROKOFIEV' s biographies are not included in this report except the period of their creation of the pieces. After some of the pieces, a recommendation for the audiences about their recordings can be found. The aim is making comments about these works of art according to the classical performance. At the end of the report there is a list about well-known cellists in a“ family tree”. The list has an extension through Turkey. Also another list about the solo cello repertoire is represented.