Sefâkusî'nin el-Mücîd fî İ'râbi'l-Kur'âni'l-Mecîd adlı eserinde Kur'ân kıraatlerine ilişkin nahiv ve sarf merkezli yaklaşımları -Fâtiha Sûresi ile Bakara Sûresi'nin ilk cüzü üzerine uygulamalı bir çalışma-
Al-Safaqisi's grammatical choices of Quranic readings in his al-Mujeed fi Iʻrab al-Quran al-Majeed titled book -An applied study on the Surah al-Fatiha and the first juz' of the Surah al-Baqara-
  1. Tez No: 871246
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ALNAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AMR MUKHTAR MORSİ AHMED
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sefâkusî'nin el-Mücîd fî İʿrâbi'l-Kur'âni'l-Mecîd Adlı Eserinde Kur'ân Kıraatlerine İlişkin Nahiv ve Sarf Merkezli Yaklaşımları -Fâtiha Sûresi İle Bakara Sûresi'nin İlk Cüzü Üzerine Uygulamalı Bir Çalışma- adlı tezimizde, Arap dili âlimi ve Mâlikî fakihi İbrahim es-Sefâkusî'nin el-Mücîd fî İʿrâbi'l-Kur'âni'l-Mecîd adlı eseri incelenmiş, bu minvalde Sefâkusî'nin biyografisi, söz konusu eserindeki metodu, Kur'an kıraatlerine ilişkin nahiv ve sarf merkezli tevcihleri, görüşleri ve tercihleri ele alınmış; ayrıca dil, lügat, tefsir ve kıraat alanında öne çıkan diğer âlimlerin görüşlerine de yer verilmiştir. Önsöz, giriş, beş bölüm ve sonuç kısmından müteşekkil olan bu araştırmamızın girişinde araştırmanın konusuyla ilgili literatür bilgisi, ilk kısmında tevcîh kavramı, ikinci bölümünde Sefâkusî'nin Fâtiha suresindeki nahiv merkezli tevcihleri, üçüncü bölümünde Sefâkusî'nin Fatiha suresindeki sarf merkezli tevcihleri, dördüncü bölümde Sefâkusî'nin Bakara suresindeki nahiv merkezli tevcihleri, beşinci bölümde ise Sefâkusî'nin Bakara suresindeki sarf merkezli tevcihleri ele alınmış; sonuç kısmında ise araştırma neticesinde elde edilen hususlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“al-Safaqısi's Grammatical Choices of Quranic Readings in his al-Mujeed fi Iʿrab al-Quran al-Majeed -An Applied Study on the Surah al-Fatiha and the First Juz' of Surah al-Baqara”we examine the work of the Arabic language scholar and Maliki jurist Ibrahim al-Safaqısi. The thesis delves into Safaqısi's biography, the methodology employed in his work, and his linguistic and grammatical approaches to Quranic recitations. Furthermore, the study explores his opinions and preferences, touching upon his views on language, lexicon, interpretation, and recitation. The thesis is structured into preface, introduction, four main chapters, and a conclusion. In the preface, we provide an overview of the literature related to the research topic, while the introduction section discusses The first chapter of the concept“tevcîh”(interpretation). The second chapter focuses on Safaqısi's grammatical-centered interpretations in Fatiha, and the third chapter examines his interpretations from a morphological perspective in Fatiha. The fourth chapter addresses Safaqısi's grammatical-centered interpretations in Bakara, and the fifth chapter delves into his morphological interpretations in Bakara. The conclusion summarizes the findings obtained during the research.