Türk dünyası ülkelerinde UNESCO kapsamına giren kültürel varlıkların incelenmesi
Examination of cultural assets in the Turkic world countries covered by UNESCO
- Tez No: 871263
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Her geçen gün ulaştırma ve destinasyon araçlarının hızla gelişmesi ile birlikte turizm sektörü de büyük gelişim göstermektedir. Bu gelişmelerin doğal sonucu olarak yeni turizm çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Turizm çatısı altında mevcut olan ve bu hizmet sektöründe büyük yer kaplayan turizm türlerinden birisi de kültür turizmidir. Kültürel varlıkların, insanların kendi tarihsel öz geçmişini tanımasında sahip olduğu değeri göz önünde bulundurulduğunda bu varlıkların korunmasının ne kadar önemli olması da anlaşılmaktadır. Kültürel varlıkların korunarak gelecek nesillere aktarılması için Dünya genelinde birçok farklı kurum ortaya çıkmıştır. Bu amaç doğrultusunda Birleşmiş Milletler tarafından UNESCO örgütü geliştirilmiştir. Bugün neredeyse tüm Dünya ülkelerinin bu resmi kuruma kayıtlı kültürel ve doğal varlıkları yer almaktadır. Türk halklarının kat ettiği uzun tarihsel yola dikkat edildiğinde ne denli zengin geçmişlerinin olduğu açık şekilde gözükmektedir. Bu zengin tarihsel öz geçmiş insanlığa birçok kültürel varlık miras bırakmıştır. Bu tarihsel zenginlik nedeniyle Türk Cumhuriyetlerinin UNESCO'ya kayıtlı olan birçok somut ve somut olmayan kültürel varlıkları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı da Türk Cumhuriyetlerinin UNESCO resmi kurumunda kayıtlı olan varlıkların bütüncül şekilde ele alınarak incelenmesidir. Geçmişte bu konuda yürütülmüş çalışmaların kapsayıcı olmaması bu çalışmanın önemini artıran faktörlerin başında gelmektedir. Çalışmada araştırma yöntemlerinden biri sayılan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kavramsal çerçeveye değinilmiş, ikinci bölümde bulgulara yer verilmiş ve son olarak üçüncü bölümde sonuç ve öneriler kısmıyla çalışma tamamlanmıştır. Bulgularda kültürel varlıklar iki başlık altında toplanmıştır. İlk olarak Türk Cumhuriyetlerinin sahip oldukları somut varlıklara değinilmiş, devamında ise somut olmayan varlıklara yer verilmiştir. Araştırmada ülke isimleri alfabe sıralamasına göre takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of transportation and destination tools every day, the tourism sector also shows great development. As a natural result of these developments, new types of tourism are emerging. One of the types of tourism that exists under the umbrella of tourism and occupies a large place in this service sector is cultural tourism. Considering the value of cultural assets in recognizing people's own historical background, it is also understood how important it is to protect these assets. Many different institutions have emerged around the world to protect cultural assets and transfer them to future generations. For this purpose, the UNESCO organization was developed by the United Nations. Today, almost all countries of the world have cultural and natural assets registered with this official organization. When we pay attention to the long historical path traveled by the Turkish peoples, it is clear how rich their history is. This rich historical background has bequeathed many cultural assets to humanity. Due to this historical richness, the Turkic Republics have many tangible and intangible cultural assets registered with UNESCO. The main purpose of this thesis is to examine the assets of the Turkic Republics registered in the UNESCO official institution in a holistic manner. The fact that the studies conducted in the past on this subject were not comprehensive is one of the factors that increase the importance of this study. Document analysis method, which is considered as one of the research methods, was used in the study. The study consists of three main sections. In the first part, the conceptual framework is mentioned, in the second part, the findings are presented and finally, in the third part, the study is completed with conclusions and recommendations. In the findings, cultural assets are categorized under two headings. Firstly, the tangible assets of the Turkic Republics were mentioned, followed by intangible assets. In the research, country names were followed in alphabetical order.