Zihinsel duyusal farklılıkların eser sanatçı ve düşünürler bağlamında değerlendirilmesi ile kişisel seramik uygulamalar
An evaluation of mental sensory differences in the context of artists and thinkers and personal ceramic applications
- Tez No: 871264
- Danışmanlar: DOÇ. FİRDEVS MÜJDE GÖKBEL YAVUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Zihinsel hastalıkların ve duyusal farklılıkların sanatçıların sanatsal üretimlerine ve yaratıcılıklarına olumlu katkı sunduğu yönünde güçlü bir kanı mevcuttur. Ancak yapılan çalışmalarda, zihinsel hastalıkların ve farklılıkların her zaman böyle olumlu etkilere neden olmadığı klinik araştırmalara dayanarak ortaya konulmaktadır. Sanatsal üretkenlik söz konusu olduğunda, sanatçıların sahip oldukları zihinsel durumların türüne ve şiddetine bağlı olarak, bu türden rahatsızlıkların onların üretkenlikleri üzerinde farklı etkilere neden olabildiğini söylemek daha doğrudur. Yine de bazı ünlü sanatçıların eserleriyle duyusal farklılıkları veya akıl hastalıkları arasındaki ilişki, yaşam öyküleriyle birlikte eserlerine bakıldığında fark edilebilmektedir. Bu tezin amacı, zihinsel hastalıkların ve duyusal farklılıkların sanatçılar üzerinde yaratıcı bir etkiye neden olabileceği hipotezinden hareketle, bu çalışmada ele alınan sanatçıların zihinsel farklılıklarının yapıtları üzerindeki etkisini incelemek ve tasarlanan seramik eserler üzerinde söz konusu etkiyi yansıtabilmektir. Bu çalışmada herhangi bir akıl hastalığına veya duyusal farklılığa sahip olduğu bilinen sanatçılardan en bilinenlerine, onların kısaca yaşam öykülerine, zihinsel sorunlarına ve zihinsel/duyusal farklılıklarının eserleri üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Sanatçıların akıl hastalıklarının veya duyusal farklılıklarının gözle görülemese bile beyinlerinde bir farklılıkla ilişkili olabileceği düşüncesinden hareketle, ilgili araştırmada adı geçen sanatçıların eserlerini temsilen seramik beyin formları tasarlanmıştır. Ayrıca akıl hastalıklarının ve duyusal farklılıkların beyinle ilişkisini anlamak için bazı filozofların görüşlerinden de yararlanılmış ve görüşleri tasarlanan seramik beyinlerde yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a strong belief that mental illnesses and sensory differences contribute positively to artists' artistic production and creativity. However, studies show, based on clinical research, that mental illnesses and differences do not always cause such positive effects. Regarding creative productivity, it is more accurate to say that depending on the type and severity of mental states that artists have, such disorders can affect their productivity differently. Nevertheless, the relationship between the works of some famous artists and sensory differences or mental illnesses can be noticed when looking at their works and their life stories. This thesis aims to examine the effect of cognitive differences of the artists discussed in this study on their works, based on the hypothesis that mental illnesses and sensory differences can cause a creative impact on artists, and to reflect this effect on the designed ceramic works. In this study, the most well-known artists who are known to have any mental illness or sensory difference, their brief life stories, mental problems, and the effects of their mental/sensory differences on their works are included. Based on the idea that artists' mental illnesses or sensory differences may be associated with a difference in their brains, even if they are not visible to the naked eye, ceramic brain forms were designed to represent the works of the artists mentioned in the relevant research. In addition, the views of some philosophers were used to understand the relationship between mental illnesses and sensory differences in the brain, and their views were reflected in the designed ceramic brains.