Kliniğimizde izlenen trombositopenik vakaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of thrombocytopenic cases monitored in our clinic (english)
- Tez No: 871267
- Danışmanlar: UZMAN FÜSUN TOPÇUGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi 3. İç hastalıkları Kliniği'nde üç yıllık periyotta yatarak tedavi edilen 3282 hastadan trombositopeni tespit edilenleri geriye dönük etiyolojik açıdan değerlendirildi. Vakaların başvuru anındaki hemogram parametreleri ile birlikte yaş grupları,cinsiyet ve risk faktörleri açısından etiyolojide yer alan hastalıkların dağılımı ve birbiri ile ilişkisi araştırıldı. Hastaların 302'sinde (%9.23) trombositopeni tespit edildi. Erkek- kadın oranı 0.73/1 olarak bulundu. Kadınlarda sırayla İTP, karaciğer sirozu, megaloblastik anemi, kemoterapiye ikincil trombositopeni, enfeksiyon ve hematolojik maligniteler önde gelen önde gelen trombositopeni sebepleri idi. Erkeklerde ise sırayla hematolojik maligniteler, karaciğer sirozu, megaloblastik anemi, enfeksiyon, hematolojik olmayan maligniteler ve kemoterapiye ikincil trombositopeni en sık rastlanan trombositopeni sebepleri idi. 28 erkek ve 35 kadın olmak üzere toplam 63 vakada trombositopeni hafif seviyede(100 000/ml ve üstü), 78 erkek ve 107 kadın olmak üzere 185 vakada orta seviyede(30 000- 100 000/ml) idi. 22 erkek ve 32 kadın olmak üzere 54 vakada ise ağır trombositopeni(30 000/ml) özellikle yaşlı populasyonda karaciğer sirozu, megaloblastik anemi ve enfeksiyona ikincil kemik iliği baskılanmaları, ağır vakalarda(
Özet (Çeviri)
A total of 3,282 patients who were hospitalized over a three-year period at the 3rd Internal Medicine Clinic of İzmir Atatürk Training and Research Hospital were retrospectively evaluated for thrombocytopenia from an etiological perspective. The distribution and relationships of diseases involved in the etiology were examined with respect to the patients' age groups, gender, risk factors, and hemogram parameters at the time of presentation. Thrombocytopenia was detected in 302 patients (9.23%). The male-to-female ratio was found to be 0.73/1. In females, the leading causes of thrombocytopenia were, in order: immune thrombocytopenic purpura (ITP), liver cirrhosis, megaloblastic anemia, chemotherapy-induced thrombocytopenia, infections, and hematological malignancies. In males, the most frequent causes of thrombocytopenia were: hematological malignancies, liver cirrhosis, megaloblastic anemia, infections, non-hematological malignancies, and chemotherapy-induced thrombocytopenia. Thrombocytopenia was mild (≥100,000/ml) in 28 males and 35 females, totaling 63 cases; moderate (30,000-100,000/ml) in 78 males and 107 females, totaling 185 cases; and severe (30,000/ml). Hematological malignancies and ITP were more common in cases of severe thrombocytopenia (