Bruselloz: 140 olgunun değerlendirilmesi
Brucellosis: Evaluation of 140 cases
- Tez No: 103349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
32 ÖZET Bruselloz, infekte hayvanlardan insanlara sıklıkla çiğ sütten yapılmış taze peynir yenilmesiyle bulaşabilen bir zoonozdur. Ülkemizde endemik olan bu hastalık zengin bir klinik tablo ile karşımıza çıkabilmekte ve birçok hastalıkla klinik benzerliği yönünden ayırıcı tanıya girmektedir. Tanısı genellikle günlük hekimlikte klinik belirti ve bulguların varlığında standart tüp aglütinasyon testinin pozitif (STAT>1/160) olmasıyla koyulmaktadır. Ancak son yıllarda kullanıma giren tam otomatize Bactec hemokültür sistemleriyle etken kısa sürede ve yüksek oranda üretilebilmektedir. Tedavisiz olgularda mortalite düşüktür ve endokardit ana ölüm nedenidir. Çalışmamızda; bruselloz olgularımızın klinik ve serolojik özelliklerinin değerlendirilmesi, tanıda Brucella cinsi bakterilerin kan ve kemik iliğinde üreme süreleri ve oranlarının araştırılması amaçlandı. Ocak 1990-Ocak 2001 yıllan arasında kliniğimizde yatırılarak izlenen 140 bruselloz olgusu (58 kadın, 82 erkek, ortalama yaş:42, yaş aralığı: 16-78), dosya ve poliklinik kartlarından geriye dönük olarak incelendi. Tüm olgularda tanı; klinik belirti ve bulguların varlığında STAT' nin pozitif olmasıyla (>1/160) koyulmuştu. Eş zamanlı olarak olguların 120'sinde lam aglütinasyon testi, 60'mda ELISA testi çalışıldı. Kültürler için 1990-97 yıllan arasında Unat'ın balıklı buyyon besiyeri, 1997' den sonra ise Bactec 9240 hemokültür sistemi kullanıldı. Tedavi yönünden hastalar başlıca 2 ayn gruba (l.grup: tetrasiklin veya doksisiklin + streptomisin, 2.grup: tetrasiklin veya doksisiklin+rifampisin) ayrıldı ve nüks oranlan belirlendi. Birinci grupta 67, ikinci grupta ise 65 olgu bulunuyordu. Olgularımızın %73'ü ilkbahar ve yaz aylarında başvurmuştu, %50'si çiğ sütten yapılmış taze peynir yeme öyküsü tanımladı ve %30'u kırsal yörede yaşıyordu. Hastalanmızm klinik ve laboratuvar bulgulan; ateş (%90), halsizlik (%80), terleme33 (%80), iştahsızlık (%80), üşüme-titreme (%80), artralji (%70), miyalji (%70), bel ağrısı (%60), baş ağnsı (%40), hepatomegali (%40), splenomegali (%30), lenfadenopati (%20), anemi (%40), lökopeni (%19), lökositoz (%4), trombositopeni (%17), eritrosit sedimantasyon hızında artış (%83), CRP yüksekliği (%85), transaminaz yüksekliği (%23), alkali fosfataz yüksekliği (%14) ve hiperbilirubinemi (%6) idi. Hastalanmızm %49'unda osteoartiküler tutuluma rastlanıldı (monoartrit %20, spondilit %20, sakroileit %9). Eş zamanlı olarak bakılan lam aglütinasyon testlerinin ve ELISA {Brucella IgM-IgG) testlerinin hepsi pozitif bulundu. Unat'm balıklı buyyon besiyerine ekilen kan kültürlerinin %20 (10/51)'si, kemik iliği kültürlerinin %25 (8/32)'inde üreme saptandı (p=0.56). Bactec 9240 sistemine ekilen kan kültürlerinin %83 (19/23)'ünde, kemik iliği kültürlerinin ise %81 (13/16)'inde üreme saptandı (p=0.9) ve tüm etkenler ilk 7 günde izole edildi. Bactec sisteminde üremeyen 4 olgudan 3 'ünde kültür öncesi Brucella türlerine etkili antibiyotiklerin kullanıldığı öğrenildi. Tüm olgularda tedaviye 7 gün içinde klinik yanıt alındı. Onsekiz aylık izlemede 1. grupta nüks oranı %15 (10/67), 2.grupta ise %11 (7/65) saptandı (p=0.47). Olgularımızın %54'ünde ilk 2 yıl içinde 2. Wright testi yapıldı ve tüm olgularda titrenin 1/160'ın altına indiği saptandı. Brucella endokarditli tek olgumuz cerrahi girişimi kabul etmediği için sadece medikal tedavi uygulanmış ve iyileşmiştir. Olgularımızın hiçbiri kaybedilmemiştir. Sonuç olarak; bruselloz ülkemizde sıktır ve kliniği son derece zengindir. Açıklanamayan her ateşli olguda bu hastalık da düşünülmelidir. Bruselloz tanısında aglütinasyon testleri güvenilirdir. Tam otomatize Bactec hemokültür sistemiyle de Brucella türleri hızla ve yüksek oranda üretilebilmektedir
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY BRUCELLOSIS: EVALUATION OF 140 CASES Brucellosis is a zoonosis which can be transmitted to human mainly by consumption of the cheese made of unpasteurized milk. This disease is endemic in our country. It may be presented with several clinical manifestations and its differential diagnosis includes many disorders. The diagnosis is established by the presence of signs and symptoms consistent with the disease associated with a positive standart tube agglutination test (STAT; Wright>l/160) in daily practice. However, recently used automatised Bactec hemoculture systems yield the microorganism rapidly and effectively. In the patients remain untreated, the mortality is low and mainly due to endocarditis. In this study, we aimed to review clinical and serological characteristics of our patients with brucellosis, to assess the duration and success rate of yielding Brucella bacteria in blood and bone marrow by culture systems. The records of 140 patients (58 female, 82 male, mean age: 42 years, range: 16-78) with brucellosis who were followed-up as in-patients between January 1990 and January 2001 were retrospectively reviewed.For all the patients, the diagnosis had been made by the presence of clinical signs and symptoms consistent with the disease associated with a positive STAT (>1/160). Slide agglutination test and ELISA test were also studied in 120 and 60 patients, respectively. Cultures between 1990-97 were performed by Unat's culture media containing fish and after 1997 by Bactec 9240 hemoculture system. The patients were divided into two with regard to treatment(groupl: tetracycline or doxycycline plus streptomycin, group2: tetracycline or doxycycline plus rifampicin) and relapse rates were identified. 67 and 65 patients were included in group 1 and group 2 respectively.35 Seventy three percent were admitted during spring and summer, 50% had a history of consuming cheese made of unpasteurized milk and 30% were from rural areas. The clinical and laboratory data consisted of fever (90%), weakness (80%), sweat (80%), anorexia (80%), shiver (80%), arthralgia (70%), myalgia (70%), low back pain (60%), headache (40%), hepatomegaly (40%), splenomegaly (30%), lymphadenopathy (20%), anemia (40%), leukopenia (19%), leukocytosis (4%), thrombocytopenia (17%), rise in erythrocyte sedimentation rate (83%), rise in C- reactive protein (85%), rise in transaminases (23%), rise in alkaline phosphatase (14%) and hyperbilirubinemia (6%). Osteoarticuler involvement was detected in 49% of the patients (monoarthritis 20%, spondylitis 20% and sacroiliitis 9%). Slide agglutiniation test and ELISA {Brucella IgM-IgG) tests were all positive. Twenty percent (10/51) of blood cultures and 25% (8/32) of bone marrow cultures yielded positive results by Unat's cultures media containing fish (p= 0.56). The results by Bactec 9240 system were 83% (19/23) and 81% (13/16), respectively (p=0.9) and all were isolated within 7 days. Three out of 4 cases failed to grow by Bactec hemoculture system had a history of antibiotic use effective against Brucella species. All cases responded to the treatment within 7 days clinically. In the follow-up period of 12 months, relapse rates were 15% (10/67) and 1 1% (7/65) in group 1 and 2, respectively (p= 0.47). For 54% of the cases, Wright test was performed twice within 2 years and all were found to have a titer lower than 1/160. One patient with Brucella endocarditis declined to undergo surgical treatment, and he responded well to the medical treatment. In conclusion, brucellosis is frequent in our country and its clinical features are various. This disease should be considered when any febrile patient with unknown etiology is encountered. Agglutination tests are reliable. Automatised Bactec hemoculture systems also yield Brucella species rapidly and effectively.