Hafif ve orta düzey mental retarde çocuklarda görsel algı ve motor planlamanın ergoterapi bakış açısıyla değerlendirilmesi
Evaluation of visual perception and motor planning in children with mild and moderate mental retardation from the perspective of occupational therapy
  1. Tez No: 871303
  2. Yazar: ŞEYDA NİMET AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mental retardasyon (MR); bireyin gelişim dönemlerindeyken zihinsel, dil, sosyal ve motor beceriler gibi alanlarda geride kalmasıdır. Bilişsel ve motor beceriler yönünden etkilenimler çocuğun günlük yaşam becerilerini ve bağımsızlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışma hafif ve orta düzey MR tanılı çocukların görsel algılama ve motor planlama becerilerinin ergoterapi yönünden incelenmesini ve bu çocuklarla 6 hafta süren ergoterapi temelli müdahale programının etkililiğini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada 30 hafif MR tanılı ve 30 orta MR tanılı toplam 60 çocuk ön testlere alınmıştır. Bu testlerin birbirleri arasındaki istatiksel analizi incelenmiştir. Ön testler sonrasında müdahaleye onay alınan 13 hafif MR tanılı ve 13 orta MR tanılı toplam 26 çocuğa ergoterapi müdahale programı uygulanmış, sonrasında son testleri alınmıştır. Çocuklara; görsel algı becerilerini değerlendirmek için Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi (FGGAT), motor planlama becerilerini değerlendirmek için Postür Taklidi Testi, Sözel Komut Praksisi, Bilateral Motor Koordinasyon Testi, Ayakta Durma ve Yürüme Sırasında Denge Testi, ergoterapi bakış açısıyla fonksiyonelliğini değerlendirmek için Çocuklar İçin Fonksiyonellik Ölçümü (WEEFIM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mental retardation is when an individual lags behind in areas such as intellectual, language, social and motor skills during developmental stages. Impairments in cognitive and motor skills significantly affect the child's daily living skills and independence. This study aimed to investigate the visual perception and motor planning skills of children with mild and moderate mental retardation in terms of occupational therapy and to examine the effectiveness of a 6-week occupational therapy-based intervention program with these children. In the study, a total of 60 children, 30 with mild mental retardation and 30 with moderate mental retardation, were included in the pre-tests. The statistical analysis between these tests was analyzed. After the pre-tests, an occupational therapy intervention program was applied to a total of 26 children, 13 children with mild mental retardation and 13 children with moderate mental retardation, and post-tests were applied. To children; Frostig Developmental Visual Perception Test (FGGAT) was used to evaluate visual perception skills, Posture Imitation Test, Verbal Command Praxis, Bilateral Motor Coordination Test, Balance Test during Standing and Walking Test were used to evaluate motor planning skills, and Functionality Measurement for Children (WEEFIM) was used to evaluate functionality from an occupational therapy perspective.