Mental retardasyonu olan çocuklarda postürün fonksiyonel mobiliteye etkisi
The impact of posture functional mobility on children with mental retardation
  1. Tez No: 538543
  2. Yazar: RUKİYE GÜNEL YEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİS KOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mental Retardasyonu (MR) olan çocuklarda motor gelişim aşamalarında bazı yetersizlikler bulunmakta, bunun sonucu olarak da postür ve fonksiyonel mobilite seviyeleri etkilenebilmektedir. Bu nedenle çalışmamızın amacı MR olan çocuklarda postür ve fonksiyonel mobilite seviyelerinin değerlendirilmesi ve aynı yaş grubundaki sağlıklı çocuklara göre de normalden sapmalarının araştırılmasıdır. Çalışmamıza 6-12 yaşları arasında, zeka katsayı (IQ) skoru 35–70 olup kognitif düzey olarak komut alabilen MR tanısı konmuş Hafif veya Orta MR 25 birey ile aynı yaş grubunda olan 25 sağlıklı birey katıldı. Bireylerin postür analizi ve fonksiyonel mobilite değerlendirmesi yapılarak sonuçlar iki grupta karşılaştırıldı. Newyork Postür Analizi Yöntemine (NYPAY) göre yapılan postür değerlendirmesinde bireyler anterior, lateral ve posterior yönden değerlendirildi ve MR olan bireylerle sağlıklı bireyler arasında postüral değişiklikler tespit edildi. NYPAY skor değeri ve fonksiyonel mobilite test skorlarının iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklı olduğu görüldü(p0,05). IQ seviyesi ile NYPAY skor değeri arasında anlamlı ilişki görülmezken, Orta MR olan bireylerde, hafif MR olan bireylere göre NYPAY skor değeri ortalamasının daha düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In children with Mental Retardation (MR), there are some deficiencies in the motor development stages, as a result of which posture and functional mobility levels may be affected. Therefore, the aim of our study was to evaluate posture and functional mobility levels in children with MR and to investigate deviations from normal children in the same age group. In our study, between the ages of 6 and 12, the intelligence coefficient (IQ) score was 35-70 and 25 healthy subjects in the same age group with Mild or Moderate MR who were able to take command as cognitive level were included. Posture analysis and functional mobility were evaluated and the results were compared in two groups. In the posture evaluation performed according to Newyork Posture Analysis Method (NYPAY), individuals were evaluated in anterior, lateral and posterior directions and postural changes were detected among individuals with MR and healthy individuals. NYPAY score and functional mobility test scores were statistically different between the two groups (p 0,05). While there was no significant relationship between IQ level and NYPAY score, it was seen that the mean value of NYPAY score was lower in subjects with Moderate MR than in subjects with Mild MR.