Karadeniz bölgesi Verçenik Yaylasında bulunan tardigratların farklı yükseklik gradiyenti boyunca dağılımı
Distribution of tardigrades in Verçenik Higlands of the Black Sea region along different elevation gradient
  1. Tez No: 871314
  2. Yazar: GÜLŞAH TEKATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, 12-15 Temmuz tarihlerinde 2021 yılında Rize il sınırı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmalarına Rize ili Ardeşen ilçesinden başlanmış olup Fırtına Deresi takip edilerek Verçenik Yaylasına kadar ulaşılmıştır. Toplamda 7 örnekleme istasyonu belirlenmiştir. Her bir istasyon arasında 500 m yükseklik farkı gözetilerek çalışmalar 3.000 m'de sonlandırılmıştır. Tardigradlar çeşitli substratlarda yaşayabilmektedir. Bu tez çalışmasında ise ağaç üstü yosun, ağaç üstü liken, kaya üstü yosun, kaya üstü liken substratlarına odaklanılmıştır. 2.000-3.000 m arasında alpin sınır başladığı ve ağaç vejetasyonu yerini çayırlık alanlara bıraktığı için bu yüksekliklerde epifitik substratlardan örnekleme mümkün olmamıştır. Çalışma sonucunda toplam 13 türe ait 239 birey elde edilmiştir. Teşhis edilen türler arasında Ramazzottius affinis yeni kayıt olarak Türkiye tardigrad listesine girmiştir. Bu türle birlikte Türkiye'de şimdiye kadar teşhis edilmiş tür sayısı 57'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This work was held within the borders of Rize province on 12-15 July 2021. Field work started from Ardeşen district of Rize province and reached Verçenik Plateau by following Fırtına Stream. A total of 7 sampling stations were determined. The work was completed at 3.000 m, taking into account a 500 m height difference between each station. Tardigrades can live on a variety of substrates. In this thesis study, we focused on tree moss, tree lichen, rock moss and rock lichen substrates. Since the alpine boundary begins between 2.000-3.000 m and tree vegetation is replaced by grassland areas, sampling from epiphytic substrates was not possible at these altitudes. As a result of the study, a total of 239 individuals belonging to 13 species were obtained. Among the identified species, Ramazzottius affinis has entered the Turkish tardigrade list as a new record. With this species, the number of species identified so far in Türkiye has increased to 57.