Rusya Ukrayna Savaşının Karadeniz'de mavi ekonomi üzerindeki etkileri
The effects of Russia Ukraine war on blue economy in Black Sea
- Tez No: 871313
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerinin gün geçtikçe daha fazla hissedilmesiyle beraber önem kazanan sürdürülebilir kalkınma hedefleri beraberinde mavi ekonomi ve mavi büyüme kavramlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Denizlerden sosyal, ekonomik ve çevresel kazanımlar elde edilirken aynı zamanda yeni iş sektörlerinin ortaya çıkarılması, katma değerli ürünler üretilmesi ve bunların sürdürülebilir şekilde yönetilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Hem Orta Asya ve Avrupa arasındaki enerji nakil hatlarının merkezinde bulunması hem de yeni keşfedilen hidrokarbon kaynakları ve yenilenebilir enerji üretimine uygunluğu nedeniyle Karadeniz havzası rekabet ortamında artış yaşanmış ve güvenlik algısı daha çok ön plana çıkmıştır. Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler ile Türkiye arasında deniz alanları konusunda genel olarak ihtilaflı konular bulunmamaktadır. MEB ve Karasuları sınırları ikili anlaşmalar ile düzenlenmiş ve politik krizlerin önüne geçilerek başta balıkçılık, deniz ticareti ve turizm öncelikli olmak üzere mavi ekonomiden sağlanan faydalar arttırılmış bunlara bağlı iş kollarında istihdam genişletilmiştir. Fakat bu barış ortamı ve deniz güvenliği Rusya tarafından Ukrayna'ya karşı 24 Şubat 2022'de başlatılan askeri bir operasyonun resmen savaşa dönüşmesiyle kısmen gölgelenmiştir. Bu çalışmada Rusya Ukrayna savaşının Karadeniz'de mavi ekonomiye deniz ticareti, deniz turizmi, gemi inşa sektörü ve balıkçılık açısından etkileri incelenmiş, mavi ekonominin Karadeniz'de henüz tam olarak gelişmemiş ve kapsamlı verisi bulunmayan deniz bio teknolojisi, derin deniz madenciliği, yenilenebilir enerji, tatlı su üretimi gibi bileşenleri kapsam dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development goals, which gained importance with the effects of global warming and climate change being felt more day by day, have led to the emergence of the concepts of blue economy and blue growth. While providing social, economic and environmental benefits from the seas, it is also necessary to create new business sectors, produce value-added products and manage and develop them in a sustainable way. Due to its location at the center of the energy transmission lines between Central Asia and Europe and newly discovered hydrocarbon resources and its suitability for renewable energy production, there has been an increase in the competitive environment of the Black Sea basin and the perception of security has come to the fore. There are no generally disputed issues with Türkiye on maritime areas among the countries bordering the Black Sea. The borders of the EEZ and the Territorial Seas have been regulated by bilateral agreements, and therefore by preventing political crises, the benefits from the blue economy have been increased in primarily fishing, maritime trade and tourism, and employment in related business lines was expanded. However, this environment of peace and the maritime security partially overshadowed by the fact that a military operation launched by Russia against Ukraine on February 24, 2022 officially turned into a war. In this study, the effects of the Russia-Ukraine war on the blue economy in the Black Sea in terms of maritime trade, maritime tourism, fisheries and ship building were examined, and the components of the blue economy which doesn't have extensive data such as marine biotechnology, deep sea mining, renewable energy, and freshwater production in the Black Sea, which are not yet fully developed. excluded from the scope.