Neolitik Çağ'dan Tunç Çağları sonuna kadar özel işlevli kaplar
Special purpose vessels from the Neolithic Period to the end of the Bronze Age
  1. Tez No: 871331
  2. Yazar: ŞEBNEM KURTULUŞ KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN UMURTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
İnsan, yaklaşık 2,5 milyon yıl önce ilk aletlerini üretmeye başlamıştır. Günümüze kadar geçen zamanda yaptığı değişiklikler, çevresini kendi istediği doğrultuda şekillendirebilen tek canlı türü olmasını sağlamıştır. Büyüyen beyniyle birlikte gelişen soyut düşünme yeteneğinin sonucu olarak ortaya çıkan ve belki de kültürel evrimin en ilginç alanlarından biri olan inanç ise yorumlanması en güç kavramlardan biridir ve kutsal kavramının anlaşılmasından sembollerin değerlendirilmesine kadar geniş bir çerçeveden bakılması gereklidir. Anadolu, geçmişten günümüze her çağdan kültür kalıntılarını barındıran, eski yaşamlara ışık tutan önemli bir coğrafyadır. Neolitik Çağ'dan itibaren Anadolu insanı kendi inancı doğrultusunda sembolik anlamları olan kaplar üretmiştir. Bunlar farklı bezemelerle süslü olduğu gibi farklı formlarda da olabilir. Bu formlar arasında insan ve hayvan biçimli kaplar en sık görülenlerdir. Anadolu'da Neolitik Çağ'dan itibaren görülen pişmiş toprak ve metalden yapılan ve çoğunlukla ritüellerde kullanılan çok sayıda farklı formlarda özel işlevli kap vardır. Bu çalışma kapsamında Anadolu'da yapılmış kazılarda bulunmuş, Neolitik Çağ'ın başından Tunç Çağları'nın sonuna kadar geçen yaklaşık 9000 yıllık süre içinde üretilmiş, biçimsel farkları ile günlük kullanım kaplarından kolaylıkla ayrılan kaplar ele alınmış ve kataloglanarak bütün kapların standart bir tablo formatında bir arada değerlendirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is thought that the human species started to produce first tools about 2.5 million years ago. After this, the changes they made on earth, both physically and culturally, accumulated under the dust, and humankind became the only species in the world that can shape its environment according to their needs and desires. Abstract thinking is a skill emerges as an outcome of growing brain, belief is a natural result of this and is one of the most interesting and difficult to interpret areas of cultural evolution. This interpretation requires a wide range of perspectives from the understanding of the concept of the sacred to the evolution of symbols. Anatolia is an important geography that harbors the cultural remains left by the human species in every cultural age from past to present and sheds light on the lives of ancient people archaeologically. Anatolian people had been producing vessels with symbolic meanings according to their belief since the Neolithic Period. These vessels differ from daily used ones with their forms and decorations on them. Anthropomorphic and zoomorphic vessels are the most common differentiated forms. In Anatolia, there are many different formed vessels produced for special functions, especially used in rituals, made of terracotta and metal. In this study, the vessels found in excavations in Anatolia during the 9000-year period from the Neolithic to the end of the Bronze Age were examined by their shape and type. These vessels are easily distinguished from the daily-used ones with their stylistic differences. In this catalog work an attempt was made to evaluate all the vessels together in a standardized table format.