Mehmed Sâlih'in Mühcetü'l-Ebrâr Şerh-i Lüccetü'l-Esrâr adlı eseri (İnceleme-metin)
Commentary of Mehmed Sâlih Called as Mühcetü'l-Ebrâr Şerh-i Lüccetü'l Esrâr (İnceleme-metin)
- Tez No: 871363
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Abdurrahman-ı Câmî Türk edebiyatına etki eden Fars edebiyatının en büyük şairlerinden biridir. İran ve Türk edebiyatı arasında bir köprü vazifesi görmüştür. Döneminde ve takip eden yıllarda gerek tasavvufî görüşleriyle gerekse de edebi yönüyle birçok Türk şairini etkilemiştir. Onun birçok eseri tercüme ve şerh yoluyla Türkçe'ye aktarılmıştır. Lüccetü'l- Esrâr kasîdesi Câmî'nin eserleri arasında en çok ilgi gören, tercüme ve şerhleri yapılan kasîdesidir. Bu şerhlerin en yoğun olarak yapıldığı yüzyıl XIX. yy. olmuştur. Mehmed Sâlih el-İstanbulî'nin bu yüzyılda Mühcetü'l-Ebrâr namıyla klasik şerh üslubunu kullanarak yapmış olduğu bu şerh Mollâ Câmî'nin hem tassavvufî kavramlara yaklaşımını anlamak hem de edebî yetkinliğinin tesbiti için önemli bir eserdir. Bu eserde şerhe konu olan Lüccetü'l-Esrâr kasîdenin şairi Mollâ Câmî ve eserleri hakkında genel bilgi verildikten sonra bu kasîdenin başka şârihler tarafından yapılmış şerhleri ve incelemeleri aktarılmıştır. Daha sonra Mehmed Sâlih tarafından yapılan Mühcetü'l-Ebrâr şerhi günümüz harflerine aktarılarak ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdurrahman-ı Câmî is one of the most important poet of Persian Literaure influencing Turkish Literature. He served as a bridge between Persian and Turkish Literature. He affected a loft of Turkish poets by his Sufi thinking/understanding as well as by his conception/position of literature, both in his time and in the following centures. Many of his works were translated into Turkish via translation and commentary. Luccetul Esrâr, is among his eulogies, is mostly commented and well-known work of him. It has many translations and exegesises. Actually, 19th century is the most remarkable time for increase in these translations and commentary works. Mehmed Sâlih El-İstanbulî's comentary, called as Mühcetü'l- Ebrâr, is an valuable work to observe Mollâ Câmî's approach to Sufî understanding in addition to see his literary ability. The mentioned translation was written in th 19th century. The writer, Mehmed Sâlih El-İstanbulî, has used the classical style of translation. In this work, after giving general information about Mollâ Câmî and his works, commentaries on his Lüccetü'l-Esrâr Eulogy doing by other commentators are given. Then, Mühcetü'l-Ebrâr made by Mehmed Sâlih was examined in detail after being transferred to today's letters.