Türkiye'de finansal serbestleşme sonrası finans-büyüme ilişkisi
Finance-growth relationship after financial liberalization in Turkey
- Tez No: 871362
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Finansal gelişmeyle ekonomik büyüme arasındaki ilişki dönemsel olarak farklılıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada Türkiye için 2002 yılı sonrasında finansal gelişim ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki banka temelli ve borsa temelli gelişimleri dikkate alarak incelenmiştir. Çalışmada ekonomik büyümenin göstergesi olarak reel GSYİH değeri kullanılmıştır. Bunun yanı sıra banka temelli finansal gelişimin göstergesi olarak M2 para arsının GSYİH'ye oranı kullanılırken borsa temelli finansal gelişimin bir göstergesi olarak BİST piyasa kapitilizasyonunun GSYİH'ye oranı kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada 2002-2023 yılları arası dönemi boyunca banka ve borsa temelli iki finansal gelişme türüyle ekonomik büyüme arasında bir eş bütünleşme ilişkisinin varlığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre M2 para arzının ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkisi varken ekonomik büyüme ile finansal gelişme arasındaki ilişkinin Türkiye'de söz konusu dönem boyunca finansal gelişmenin türüne göre değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The relationship between financial development and economic growth may differ periodically. In this study, the relationship between financial development and economic growth for Turkey after 2002 is analyzed by taking into account bank-based and stock market-based developments. In the study, real GDP value is used as an indicator of economic growth. In addition, the ratio of M2 money supply to GDP is used as an indicator of bank-based financial development, while the ratio of BIST market capitalization to GDP is used as an indicator of stock market-based financial development. In this direction, the study tries to determine the existence of a cointegration relationship between the two types of financial development based on bank and stock market and economic growth for the period between 2002 and 2023. According to the results obtained from the study, while M2 money supply has a positive effect on economic growth, it shows that the relationship between economic growth and financial development varies according to the type of financial development in Turkey during the period in question.