Doğu Trakya ve Güney Marmara'da M.S. 1.–M.S. 6. yüzyıl köprüleri: Tipolojik ve mimari açıdan bir değerlendirme
Bridges of the 1st- 6th centuries ad in Eastern Thrace and Southern Marmara: A typological and architectural evaluation
- Tez No: 871384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM ÖZDİZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
Köprüler, yol ağlarının bir parçası olarak, ihtiyaca yönelik inşa edilen yapılardır. Yolun kullanıcı kitlesi ve kullanım sıklığı, köprü mimarisi için önemli unsurlardır. Aynı zamanda bölgenin iklimi, yüzey şekilleri, akarsuyun fiziki özellikleri, dönemin siyasi ve ekonomik koşulları ile sosyokültürel yapısı da köprü tipolojisi için belirleyici olmuştur. Roma İmparatorluk Dönemi'nde standart hale gelen kemer ve tonoz teknolojisi sayesinde taş malzeme ile inşa edilen köprülerin bir kısmı günümüze kadar korunmuştur. Bu köprüler tekil örnekler halinde incelendiğinde topoğrafya, yerel mimari üsluplar ve antik mühendislik pratikleri açısından bilgi vermektedir. Kent, bölge veya yol güzergahı kapsamında ele alındıklarında ise günlük yaşam pratikleri, dönemin sosyokültürel ve siyasi konjonktürü hakkında yeni fikirler üretilmesine yardımcı olmaktadırlar. Doğu Trakya ve Güney Marmara'da Roma İmparatorluk Dönemi başlarından İmparator Iustinianus Dönemi sonlarına kadar inşa edilen köprülerin tipolojik ve mimari açıdan ele alındığı bu çalışmada toplam 19 köprü belirlenmiştir. Bu köprülerin her biri önce yapı bazında, sonra bölge ve yol güzergahı kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bridges, as part of road networks, are structures built to meet transportation needs. The user base and frequency of use of the road are important factors for bridge architecture. Additionally, the region's climate, surface features, physical characteristics of rivers, and the socio-cultural structure of the period have also been decisive in bridge typology. Thanks to the arch and vault technology that became standard during the Roman Empire period, some of the bridges built with stone material have been preserved to this day. When these bridges are examined individually, they provide information on topography, local architectural styles, and ancient engineering practices. However, when considered within the scope of a city, region, or road route, they contribute to the generation of new ideas about daily life practices and the socio-cultural and political context of the period. In this study, which examines the typological and architectural aspects of bridges built from the beginning of the Roman Empire period to the end of the Justinian Era in Eastern Thrace and Southern Marmara, a total of 19 bridges have been identified. Each of these bridges has been examined first on a structure basis and then within the scope of the region and road route.