Eski Yunan görsel sanatında Odysseia
The Odyssey in Ancient Greek visual art
  1. Tez No: 871383
  2. Yazar: TUĞBA AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmanın konusunu öncül araştırmalarda Odysseia temasıyla ilişkilendirilmiş Eski Yunan kökenli eserlerin derlenmesi, tasnif edilmesi oluştururken ayrıca yakın dönemde ele geçmiş buluntuların da incelenerek Odysseia temasıyla ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Mitoloji ve ikonografi konulu basılı yayın ve dijital veri tabanlarının incelenmesi, ilgili eserlerin destanla uyumlu olarak derlenmesi ve tasnifi araştırmanın başlıca yöntemini oluştururken, daha önce Odysseia'ya atfedilmemiş eserler için destan metni kılavuzluğunda hazırlanan olası sahnelerle ilgili bir envanter çıkarılarak bu doğrultuda veri tabanları incelenmiştir. Araştırma sonucunda iki yüz altmış üç eser üzerinde tespit edilen iki yüz yetmiş dört şema Odysseia'ya atfedilip üçüncü bölümde ikonografik değerlendirmeleri yapılmış; bu şemalarda tekrar eden sahneler, bu sahnelerin sıklık ve süreklilikleri destanın Eski Yunan ekonomi–politiği ve toplumsal yapısındaki konumunun görsel sanatlardaki dışavurumuyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the compilation and classification of the artifacts of Ancient Greek origin that have been associated with the Odyssey theme in previous researches, and it is also aimed to examine the recent finds and associate them with the Odyssey theme. The main methodology of the research consists of examining printed publications and digital databases on mythology and iconography, compiling and classifying the relevant monuments in accordance with the epic, and in order to determine the monuments that have not been attributed to the Odyssey to associate, an inventory of possible scenes guided by the epic text was made and databases were examined accordingly. As a result of the research, two hundred and seventy-four schemes identified on two hundred and sixty-three artifacts were attributed to the Odyssey and iconographic evaluations were made in the third chapter; the recurring scenes in these schemes, the frequency and continuity of these scenes were associated with the expression in the visual arts of the Odyssey's position in Ancient Greek political economy and social structure.