Cemal Gürsel ve Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil için ulusal gazetelerdeki haberlerinin karşılaştırmalı söylem analizi
Comparative discourse analysis of the presidents Cemal Gürsel & Recep Tayyip Erdoğan's news about national automobiles in Turkish newspapers
- Tez No: 871391
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Söylem olgusunun 20. yüzyılda ortaya atıldığı düşünülse de iktidarın söylem ile hükmetme mekanizmalarının etkinliğini Machiavelli 1513 yılında 'Prens' adlı kitabıyla ortaya koymuştur. Machavelli'nin aktardığı gibi söylemler üzerinde etkili olabilen gruplar doğal olarak daha güçlü olurlar ve bu gruplar ellerindeki söylemsel güç ile toplumun söylemini de yönetirler. Özellikle önemli sosyal olaylarda iktidarın ve liderlerinin söylemleri çok önemlidir. Yerli otomobil imalatı projeleri de önemli sosyal olayların başında gelir. Bugüne kadar seçim, salgın gibi sosyal olaylarda dönemin liderlerinin söylemleri çokça çalışılmıştır fakat yerli otomobil imalatları sürecinde dönemin Cumhurbaşkanlarının söylemleri ve bu söylemlerin basında yer alışı hiç çalışılmamıştır. Halbuki Türk Sanayiinde bu kadar önemli yeri olan bu girişimlerin günümüz iletişim araçları kullanılarak yaşatılması vefa gereğidir. Çalışmada, Cumhurbaşkanlarının yerli otomobil ile ilgili söylemlerini içeren haberlerin içerdiği örtülü ideoloji ortaya konmaya çalışılacaktır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk üç bölümde oluşturulacak kavramsal çerçevenin akabinde dördüncü bölümde Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet destekli iki yerli otomobilinin proje sürecinde Cumhurbaşkanlarının söylemlerini içeren gazete haberleri Van Dijk'ın Eleştirel Söylem Analizi metoduyla analiz edilecektir. Son olarak Cumhurbaşkanları Gürsel ve Erdoğan'ın söylemlerinin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Although the phenomenon of discourse is believed to have emerged in the 20th century, the management of power and the system of governance emerged with Machiavelli's book 'The Prince' in 1513. As Machiavelli stated, groups that can influence discourses naturally become more influential, and these groups manage the discourse of society with the discursive power they have. Especially in important social events, the discourses of the government and its leaders are very crucial. National automobile manufacturing projects are the leading important social events. To date, the discourses of the leaders of the period in social events such as elections and epidemics have been studied extensively. However, the discourses of the Presidents of the period and the coverage of these discourses in the press during the national automobile manufacturing process have never been studied. Whereas it is a matter of loyalty to keep these initiatives, which have such an important place in Turkish Industry, alive by using today's communication tools. The study will try to present the ideology contained in the news of the newspapers containing these discourses of the Presidents. Accordingly, in the first three parts of the study, framework of the discourse analysis of the news and the history of national automobile manufacturing in Turkey and its place in the press will be conveyed. In the fourth part, newspaper news containing the discourses of the Presidents during the project process of the two state-supported national automobiles of the Republic of Turkey will be analyzed using Van Dijk's critical discourse analysis method. Finally, the similarities and differences of the discourses of Presidents Gürsel and Erdoğan will be explained.