Görsel sanatlar öğretim programındaki (5-8) sanat eleştirisi kazanımlarının uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Art criticism in the visual arts education program (5-8) teachers' opinions on the application of their achievements
- Tez No: 871399
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanların duygusal zenginliklerini artırarak yaratıcılıklarının gelişmesine olanak sağlayan ve kültürel mirasın aktarılmasında katkıda bulunan sanat eğitimi; bireylerin estetik anlayışlarını güçlendirerek, onları çevrelerine duyarlı ve empati yapabilen bireyler haline getirir. Bu bağlamda sanat eğitiminin sahada uygulayıcıları olan görsel sanatlar öğretmenlerine çok iş düşmektedir. Bu sebeptendir ki görsel sanatlar öğretmenlerinin görüşleri, bu araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Sanat eğitiminin uygulayıcıları olan görsel sanatlar öğretmenlerinin sanat eğitimindeki rolü ise büyük önem taşımaktadır. Araştırma, görsel sanatlar öğretmenlerinin bakış açılarını ve pedagojik pratiklerini anlama açısından önemlidir. Çünkü öğretmenlerin deneyimleri, sanat eğitiminin etkinliğini ve öğrencilerin sanatla ilişkilerini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Öğretmenlerin, sanatın öğrenme süreçlerine nasıl entegre edilebileceği konusundaki görüşleri ve uygulamaları; öğrencilerin, sanata olan ilgisi ve başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Ayrıca bu araştırma sonuçları, görsel sanatlar öğretmenlerinin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini belirleyerek, eğitim programlarının ve politikalarının daha etkili bir şekilde şekillendirilmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle görsel sanatlar öğretmenlerinin görüşlerini ve pedagojik uygulamalarını anlamak, sanat eğitiminin kalitesini artırmak ve öğrencilerin sanatla olan bağını güçlendirmek açısından hayati öneme sahiptir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey ilçesindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev alan 30 görsel sanatlar öğretmeniyle gerçekleştirilen bu araştırma, pedagojik sanat eleştirisi alanında değerli bir bilgi kaynağı oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu sayesinde, öğretmenlerin cevapları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu görüşmelerin sonucunda elde edilen veriler ile öğretmenlerin sanat eğitimindeki pedagojik yaklaşımları, öğrencilerin sanat anlayışları ve öğretim süreçlerindeki deneyimleri aktarılmıştır. Araştırmada çıkan sonuç ise: Görsel sanatlar öğretmenleri tarafından ortaya konulan, bireylerin sanat eserlerini anlama ve yorumlama yeteneklerini geliştirmede, pedagojik sanat eleştirisinin önemli olduğu düşüncesidir. Ancak, öğretim programındaki sanat eleştirisi kazanımlarının yetersiz olduğu ve uygulamada zorluklar yaşandığı da belirtilmektedir. Bu bilgiler, Millî Eğitim Bakanlığının görsel sanatlar alanındaki politika ve programlarını güçlendirmek amacıyla önemli bir temeli oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları, gelecekteki eğitim stratejilerinin belirlenmesi ve sanat eğitiminin kalitesinin artırılması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Art education, which allows individuals to enhance their emotional richness and develop their creativity, while also contributing significantly to the transmission of cultural heritage, empowers individuals to become sensitive and empathetic individuals by strengthening their aesthetic understanding. In this context, visual arts teachers, who are the practitioners of art education in the field, have a great deal of responsibility. Therefore, the views of visual arts teachers form the basis of this research. The role of visual arts teachers, who are the practitioners of art education, is of great importance. The research is important in understanding the perspectives and pedagogical practices of visual arts teachers, as their experiences play a significant role in determining the effectiveness of art education and the relationships between students and art. Teachers' views and practices on how art can be integrated into learning processes directly impact students' interest in and success with art. Additionally, the results of this research can help identify the needs and requirements of visual arts teachers, thus aiding in the more effective shaping of educational programs and policies. Therefore, understanding the views and pedagogical practices of visual arts teachers is vital for enhancing the quality of art education and strengthening students' connection with art. This research, which was conducted with 30 visual arts teachers working in secondary schools affiliated with the Ministry of National Education in Gaziantep's Şahinbey district in 2022-2023, has created a valuable source of information in the field of pedagogical art criticism. Thanks to the semi-structured interview form prepared by the researcher, the open-ended answers provided by the teachers were examined in detail. The data obtained as a result of these interviews, teachers' pedagogical approaches in art education, students' understanding of art and their experiences in the teaching processes were conveyed. The conclusion of the research is that pedagogical art criticism is important in improving the ability to understand and interpret the works of art put forward by visual arts teachers. However, it is also stated that the art criticism achievements in the curriculum are insufficient and there are difficulties in practice. This information forms an important basis to strengthen the policies and programs of the Ministry of National Education in the field of visual arts. The results of the research are of great importance in determining future education strategies and improving the quality of art education.