Kınalı kekliklerde (Alectoris chukar) rasyona farklı düzeylerde ilave edilen kondanse tanen kaynağının, büyüme performansı, karkas özellikleri ve sağlık parametreleri üzerine etkileri
Effects of different levels of condensed tannin on growth performance, carcass characteristics and health parameters in chukar partridges (Alectoris chukar)
- Tez No: 871439
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kınalı keklik (Alectoris chukar) civcivlerinde başlangıç ve büyütme rasyonlarına ilave edilen kondanse tanenin yem tüketimi, yemden yararlanma derecesi, sindirilebilirlik, büyüme performansı, nisbi karkas ve iç organ ağırlıkları, yaşama gücü, dışkı Eimeria spp. oosit miktarına etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bunun için keklik civcivleri her biri 6 alt grup içeren %0 (Kontrol grubu), %0,25, %0,5, %1 ve %2 tanen içerecek şekilde 5 gruba ayrılmıştır. Araştırmada her grupta 72 adet ve toplamda 360 adet karışık cinsiyetli keklik civcivi kullanılmıştır. Kekliklere yedirilen başlangıç yemi %26 ham protein ve 2800 kcal/kg metabolik enerji, büyütme yemi ise %22 ham protein ve 2800 kcal/kg metabolik enerji olacak şekilde izonitrojenik ve izokalorik olarak hazırlanmıştır. Araştırma ilk 6 haftası başlangıç son 6 haftası büyütme olmak üzere toplam 12 hafta sürdürülmüştür. Rasyona artan düzeylerde ilave edilen kebrako kondanse tanenin kekliklerde kümülatif canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve büyüme performansı üzerine etkilerinin istatistiki olarak önemli olmadığı belirlenmiştir. Kondanse tanenin nisbi karkas, karaciğer, taşlık, mide, ince bağırsak ağırlıkları üzerine etkisi önemsiz bulunmuş, sadece kalın bağırsak ağırlığının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of quebracho condensed tannin on growth performance, feed intake, feed conversion ratio, digestibility, relative carcass and internal organ weights, viability, and the number of eimeria oocysts in feces of chukar partridge (Alectoris chukar) chicks. Partridge chicks were allocated into 5 groups and 6 subgroups, containing 0% (control), 0.25%, 0.5%, 1% and 2% tannin. twelve chicks were placed in each subgroup and 72 chicks in each group, having a total of 360 partridge chicks. The rations were calculated isonitrogenically and isocalorically, with 26% crude protein and 2800 kcal/kg metabolic energy in the starter ration and 22% crude protein and 2800 kcal/kg energy in the grower ration. The trial lasted in 12 weeks, with the first 6 weeks of the starter period and the last 6 weeks of the grower period. It was observed that the effects of quebracho condensed tannin added to the diet at increasing levels on growth performance, cumulative live weight gain, feed intake and feed conversion rate were not statistically significant.