Nonobstrüktif Azospermi ve Şiddetli Oligospermi hastalarının Yardımcı Üreme Teknolojisi (YÜT) siklusları sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of Assisted Reproductive Technology (ART) cycles results in patients with Nonobstructive Azoospermia and Severe Oligospermia
- Tez No: 871438
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA KURDOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada; eşi şiddetli oligospermi ve nonobstrüktif azospermi tanısı almış ICSI uygulanan hastaların üremeye yardımcı tedavi siklus özelliklerini ve gebelik sonuçlarını karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Kasım 2019- 25 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi'ne başvuran 1430 hasta dosyası içinden sadece erkek infertilitesi nedeniyle Yardımcı Üreme Teknolojisi (YÜT) tedavi programına alınan, kromozomal anomalisi olmayan, infertiliteye neden olabilecek geçirilmiş enfeksiyon veya cerrahisi olmayan, kadın yaşı 23 yaşından büyük ve 43 yaşından küçük olan ve erkekte şiddetli oligoastenospermi ve azospermi tespit edilen 80 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda sadece erkek infertilitesi nedenli başvuran hastalar spermiyogram sonuçlarına göre Nonobstrüktif azospermi olanlar, sperm konsatrasyonu ≤1 mil/ml olanlar ve sperm konsatrasyonu 1-5 mil/ml olanlar olmak üzere 3 grupta incelendi. Bu hastaların siklus özellikleri, beta HCG pozitiflikleri, klinik gebelik, devam eden gebelik, abortus ve canlı doğum oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 80 hastanın, 38' inde (%47,5) sperm sayısı 1 milyon ve altı/ml, 22'si (%27,5) 1-5 milyon/ml, 20'si (%25,0) nonobstrüktif azospermi tanısı almıştır. Gruplar arasında erkek eşlerin yaşları (p=0,054), sigara kullanım oranlar ı (p=0,730) benzer saptanmıştır. Gruplar arasında kadınların yaşları (p=0,608), sigara kullanımı (p=0,217) karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Gruplar arası infertilite süresi (p=0,192), IVF başarısızlık süresi (p=0,404) karşılaştırıldığında anlamlı fark saptanmamıştır. Gruplar arasında total gonadotropin dozu (p=0,813), indüksiyon günü (p=0,871), D3 antral folikül (p=0,494), trigger günü (p=0,679), trigger günü endometrial kalınlık (p=0,548), trigger günü E2 (p=0,661) ve trigger günü P (p=0,610) karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3 grupta serum AMH, D3 serum FSH, D3 serum LH, D3 serum E2, serum TSH ve serum PRL seviyeleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,784, p=0,969, p=0,635, p=0,771, p=0,975, p=0,813).
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to compare the assisted reproductive treatment cycle characteristics and pregnancy outcomes of patients who underwent ICSI and were diagnosed with severe oligospermia and non-obstructive azoospermia. Materials and Methods: Among the 1430 patient files who applied to Ankara Bilkent City Hospital Assisted Reproductive Treatment Center between November 2019 and 25 September 2023, they were included in the Assisted Reproductive Technology (ART) treatment program only due to male infertility, did not have a chromosomal anomaly, did not have a previous infection or surgery that could cause infertility, The data of 80 patients whose female age was older than 23 years and younger than 43 years and who were diagnosed with severe oligoasthenospermia and azoospermia were evaluated retrospectively.In our study, patients who applied only for male infertility were examined in 3 groups according to spermiogram results: those with nonobstructive azoospermia, those with sperm concentration ≤1 mil/ml, and those with sperm concentration 1-5 mil/ml.Cycle characteristics, beta HCG positivity, clinical pregnancy, ongoing pregnancy, abortion and live birth rates of these patients were compared. Results: Included in the study were 80 patients: 38 (47.5%) had a sperm count of 1 million or less per milliliter, 22 (27.5%) had a count between 1 and 5 million per milliliter, and 20 (25.0%) were diagnosed with non-obstructive azoospermia. Among the groups, there were no significant differences in the ages of male partners (p=0.054) or smoking rates (p=0.730). Similarly, no significant differences were found among female partners in terms of age (p=0.608), smoking habits (p=0.217).There were no significant differences in infertility duration (p=0.192) or IVF failure duration (p=0.404) between the groups. Additionally, no significant differences were found in total gonadotropin dose (p=0.813), induction day (p=0.871), D3 antral follicle count (p=0.494), trigger day (p=0.679), trigger day endometrial thickness (p=0.548), trigger day E2 (p=0.661), and trigger day P (p=0.610) between the groups. Serum levels of AMH, D3 serum FSH, D3 serum LH, D3 serum E2, serum TSH, and serum PRL showed no significant differences (p=0.784, p=0.969, p=0.635, p=0.771, p=0.975, p=0.813) among the three groups.