Akkeçilerde kan glikoz seviyesinin yıllık değişimi
The annual change of blood glucose level in Akkeçi goats
  1. Tez No: 871440
  2. Yazar: BÜŞRA TURAN DOĞANGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DELLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından geliştirilen süt verim yönlü Akkeçi ırkında 1 yıl boyunca kan glikoz düzeyindeki değişimler incelenmiştir. Araştırma, sağlıklı 10 baş dişi keçi üzerinde yürütülmüştür. Kan glikoz düzeyinin 1 yıllık ortalaması 39.66±0.810 mg/dl (22-87 mg/dl) ve varyasyon katsayısı %26.64 olarak belirlenmiştir. Bu ortalama, ruminant çiftlik havanları ve keçiler için bildirilen referans değerlerle uyumludur. Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları için kan glikoz düzeylerinin ortalamaları sırasıyla; 28.98±1.828, 30.69±1.256, 35.76±1.207, 38.88±0.992, 48.56±1.585, 52.83±2.862, 54.69±3.322, 52.55±2.190, 42.89±1.425,49.19±4.397, 36.39 ±2.209, 34.29 ±2.474 mg/dl olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in blood glucose levels in the dairy Akkeçi breed developed by Ankara University Faculty of Agriculture were examined for 1 year. The research was conducted on 10 healthy female goats. The 1-year average of blood glucose level was determined as 39.66±0.810 mg/dl (22-87 mg/dl) and the coefficient of variation was 26.64%. This average is consistent with reference values reported for ruminant livestock and goats. The average blood glucose levels for the months of September, October, November, December, January, February, March, April, May, June, July and August were determined as 28.98±1.828, 30.69±1.256, 35.76±1.207, 38.88±0.992, 48.56±1.585,52.83±2.862, 54.69±3.322, 52.55±2.190, 42.89±1.425, 49.19±4.397, 36.39 ±2.209, 34.29 ±2.474 mg/dl, respectively.