Levobupivakain ile kombine epidural spinal anestezide epidural volüm genişletmenin duyusal, motor blok ve hemodinami üzerine etkileri
Effects of epidural volume expansion on sensory and motor block and haemodynamics in epidural spinal anaesthesia combined with levobupivacaine
  1. Tez No: 871445
  2. Yazar: TUNA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANBAK, UZMAN ELVİN KESİMCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda elektif alt ekstremite cerrahisi yapılan hastalarda kombine epidural spinal anestezi uygulamasının ardından epidural kateterden verilen 10 ml serum fizyolojik solüsyonunun hemodinamik parametreler, duyusal blok seviyesi, motor ve duyusal blok derlenme süreleri üzerine etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Hastanemiz etik kurul onayı alındıktan sonra 20-65 yaş arası fiziksel durumu ASA I – II olan, rastgele 2 gruba ayrılan 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara kombine epidural spinal anestezi işlemi öncesi ringer laktat solüsyonu ile hidrasyon yapıldı. 2 ml %0,5 levobupivakain ve 25µg fentanil ile oturur pozisyonda L4-5 aralığından steril şartlarda orta hat üzerinden girilerek spinal anestezi uygulanmasının ardından epidural aralığa kateter yerleştirilip tespit edildi. Serum fizyolojik (Grup SF) grubundaki hastalara spinal anestezi uygulamasının ardından 5 dakika sonra epidural kateterden 10 ml serum fizyolojik solüsyonu verildi. Kontrol grubundaki (Grup K) hastalara ise spinal anestezi ardından epidural kateterden herhangi bir uygulama yapılmadı. Hastalarda duyusal blok seviyesi“Pin-Prick”testi , motor blok seviyesi“Bromage”skalası ile değerlendirildi. Hastaların anestezi öncesi sistolik, diyastolik, ortalama arter basıncı, kalp tepe atımı ve periferik oksijen satürasyonu değerleri kaydedildi. Kombine spinal epidural anestezi işlemi sonrası 5, 10, 15, 20, 25, 30, 45, 60. dakikalarda duyusal blok seviyeleri kaydedildi. Operasyon sırasında 5 dakika ara ile sistolik, diyastolik, ortalama arter basıncı ve kalp tepe atımı değerleri kaydedildi. Postoperatif dönemde motor ve duyusal blok derlenme süreleri dakika cinsinden kaydedildi. Aynı zamanda operasyon sırasında ve 24 saat sonrasına kadar olan yan etki ve komplikasyonlar sorgulanarak kaydedildi. Her iki grupta hemodinamik veriler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Grup SF 'de, 25, 30, 45 ve 60. dakikalardaki duyusal blok seviyeleri Grup K 'a göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Duyusal ve motor blok derlenme sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Yan etki profili açısından her iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı Sonuç olarak daha iyi anestezi düzeyi elde etmek için lokal anestezik dozunda yapılacak artışlarla orantılı olarak meydana gelebilecek komplikasyonların da aynı şekilde artacağı bilinmektedir. Bu nedenle özellikle yaşlı hastalarda, hamilelerde ve günübirlik olgularda düşük dozda lokal anestezik ajan kullanma avantajı için epidural boşluğa epidural kateter aracılığı ile serum fizyolojik verilerek yapılacak volüm artışının, motor bloğu etkilemeden duyusal bloğun seviyesinin bir miktar yükselteceği ve daha iyi düzeyde analjezi sağlayacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In our study, our aim was to evaluate the effects of 10 ml serum physiologic solution administered through the epidural catheter on hemodynamic parameters, sensory blockage level, motor and sensory block recovery times in patients who underwent elective lower extremity surgery under combined epidural spinal anesthesia. Following ethical committee approval of our hospital, overall 40 patients aged between 20-65 years with physical status of ASA I-II scores were randomized into two groups and included in our study. Hydration with ringer lactate solution was carried out before combined spinal epidural anesthesia. Under sterile conditions and patient in the sitting position, following spinal anesthesia with 2 ml %0,5 levobupivacaine and 25µg fentanile performed through the L4-5 space, epidural catheter was inserted and fixed into the epidural space. In the serum physiologic group (Group SP), 5 minutes following spinal anesthesia, 10 ml serum physiologic was administered through the epidural catheter. In the control group (Group C), no solution was administered through the epidural catheter following spinal anesthesia. Patients were evaluated by“Pin-Prick”Test at the sensory blockage level and by“Bromage”Test at the motor blockage level. Before anesthesia, all patients were evaluated including systolic, diastolic, mean arterial blood pressures, apical heart beat rates and peripheral oxygen saturations. On the 5th, 10th, 15th, 20th, 25th, 30th, 45th and 60th minutes following combined spinal epidural anesthesia, sensorial blockage levels were measured and recorded. During the surgery, systolic, diastolic and mean arterial blood pressures and cardiac heart beat rates were recorded by 5 minutes intervals. In the postoperative period, sensory and motor recovery times were measured and recorded in minutes. Additionally, side effects and complications were evaluated and recorded throughout the surgery and in the postoperative first 24 hours. No statistically significant differences were detected regarding the hemodynamic findings between the two groups. Sensorial blockage levels on the 25th, 30th, 45th and 60th minutes were significantly higher in Group SP compared to Group C. No significant differences were detected concerning sensorial and motor blockage recovery times between the two groups. No significant differences were detected in terms of side effects between the two groups. In conclusion, the incidence of complications might increase proportional to the increase in local anesthesia dose in order to achieve better anesthesia levels. Therefore, we think that in order to obtain the advantage of agents used in local anesthesia in low doses, volume expansion obtained by administration of serum physiologic into the epidural space via epidural catheter would increase the level of sensorial blockage level without affecting motor blockage particularly in elderly patients, pregnant patients and daily-care patients.