Doğum analjezisi için kombine spinal-epidural analjezi yöntemi ile fentanil ilave edilmiş iki farklı lokal anesteziğin (bupivakain ve levobupivakain) karşılaştırılması
The comparison of two different local anesthetics in labor analjesia with combine spinal-epidural method.
- Tez No: 204034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİYE REİSLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı doğum analjezisi için kombine spinal-epidural analjezi yöntemi ile fentanil ilave edilmiş levobupivakain ve bupivakaini karşılaştırmaktır.Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-II risk grubuna giren, 20-35 yaş grubunda 40 gebe rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Gebelere ağrılarını değerlendirecekleri VAS ve MVPS hakkında bilgi verildi. Rejyonel anestezi için kontrendikasyonu olmayan, aktif kontraksiyonu ve servikal dilatasyonu 4-6 cm olan gebelere intratekal olarak Grup I'de 2.5 mg levobupivakain + 12.5 µg fentanil; Grup II'de ise 2.5mg bupivakain +12.5µg fentanil total volümü 2ml olacak şekilde uygulandı. Epidural kateterleri intratekal enjeksiyonları sonrasında yerleştirildi. Gebelere vajinal tuşe ile ağrı duyduklarında, epidural kateterlerinden Grup I'de 10ml %0.125 bupivakain + 50mg. fentanil, Grup II'de ise 10ml % 0.125 levobupivakain + 50mg. fentanil verildi. Bolus dozundan sonra, Grup I için % 0.005 levobupivakain + 1.5 ?g/ml fentanil, Grup II için % 0.005 bupivakain + 1.5 µg/ml fentanil solusyonu hazırlanarak 10 ml.h-1 bazal infüzyon hızında başlandı. Hasta kontrollü epidural analjezi için aynı konsantrasyon, 10 ml bolus, 20 dakika kilitlenme zamanı olarak ayarlandı. Sistolik, diastolik ve ortalama arter basınçları, maternal kalp hızları, puls oksimetri, fetal kalp hızları analjezi öncesi ile 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60. dakikalar ve her 30 dakikada bir doğum gerçekleştirilene kadar kaydedildi. Aynı zamanlarda VAS ve MVPS skorları kaydedildi. Sensoriyal blok pin prik ve motor blok ise MVPS ile değerlendirildi. Doğum şekli spontan, enstrumental ve sezaryen olarak kaydedildi. Analjezi başlama zamanı, doğumun 1. ve 2. evre süreleri, total epidural infüzyon süresi, total kullanılan lokal anestezik miktarı, maternal ve neonatal yan etkiler kaydedildi. Gruplar arası demografik ve parametrik verilerin değerlendirilmesinde, Independent Samples T Test, Paired-Samples Test ve Chi-Square Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare fentanyl added levobupivacaine and bupivacaine with combined spinal-epidural technique in labor analgesia.After Faculty ethical committee aproval, fourty ASA I-II pregnants, aged between 20-35 years randomly diveded into two groups. VAS and MVPS were informed to the patients. Patients with active contractions and servical dilatation between 4-6 cm without any contraendications for regional analgesia received 2.5 mg levobupvacaine + 12.5 µg fentanyl for group I and 2.5 mg bupivacaine + 12.5 µg fentanyl for group II intrathecally in a total volume of 2 ml. Epidural cathaters have been placed following intrathecal injections. A loading dose of 10 ml 0.125 % levobupivacaine and 1 ml 50 µg fentanyl for group I and 10 ml 0.125 % bupivacaine and 1 ml 50 µg fentanyl for group II have been given from epidural cathater to the women when they feel pain with per vaginal examination.Epidural infusion have been prepared with 0.05 % levobupivacaine (0.5mg) in group I and 0.05 mg % bupivacaine (0.5mg) in group II with 0.00015 fentanyl (1.5µg/ml) in 100ml saline for use.Loading dose 10ml 0.125 % levobupivacaine /bupivacaine and 50 µg fentanyl, basal infüsion rate of 10 ml/hour . Women have been provided to able to apply a bolus dose of 10 ml when they need the internal between the bolus dose have been restricted to 20 minutes.Systolic, diastolic and mean arterial pressures, maternal heart rates, puls oxymetry, fetal heart rate have been recorded before the analgesia with 5th, 10th, 15th, 20th, 30th, 40th, 50th, 60th minutes and every 30 minutes to accomplished of delivery in all pregnants. VAS and MVPS were also recorded at that times. Sensorial block was evaluated with pin prick and motor block was evaluated with Modified Bromage Scala. The route of labor is recorded as spontaneous, instrumental and cesarean. The begining time of analgesia, the duration of first and second stages of labor, total duration of epidural infusion, total amount of consumed local anasthetics, maternal and fetal side effects have all been recorded.İndependent Sample T Test, paires Sample Test and Chi Squeare test were used for comparison of date between the two groups.