Teachers' perspectives on assessing english speaking skills: A post-new exam model investigation
İngilizce konuşma becerilerinin değerlendirilmesine ilişkin öğretmenlerin bakış açıları: Yeni sınav modeli sonrası araştırması
  1. Tez No: 871457
  2. Yazar: MERVE NUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BAL GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2023-2024 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan yeni düzenlemeler sonrasında ortaokul İngilizce öğretmenlerinin İngilizce konuşma becerilerinin değerlendirilmesine yönelik bakış açılarını incelemektedir. Yeni düzenlemelerle birlikte Türkiye'deki ortaokullarda öğrenciler ilk kez İngilizce konuşma sınavlarına girmeye başlamıştır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin bu adaptasyon sürecinde sınav öncesi, sınav sırası ve sınav sonrası durumlara ilişkin bakış açılarını, duygularını, deneyimlerini ve düşüncelerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Karma araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmada, 11 öğretmenden açık uçlu sorularla bire bir yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veri ve 217 öğretmenden araştırmacı tarafından oluşturulan Likert tipi bir anket yoluyla nicel veri toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, öğretmenlerin konuşma sınavlarını önemli, gerekli ve faydalı buldukları ortaya çıkmıştır. Düzenlemelerden sonra öğretmenler konuşma etkinlikleri ve derslerde İngilizce kullanımı konusunda daha motive olduklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler, konuşma sınavlarının ortaokullarda uygulanmaya başlaması ve uyum sürecinde meslektaşlarıyla iş birliği yapma konusunda genel olarak olumlu duygulara sahip olsalar da değişimin beklenmedik zamanlaması nedeniyle hazırlıksızlık, stres, tükenmişlik, yorgunluk ve umutsuzluk gibi olumsuz duygular da hissettiklerini belirtmişlerdir. Bu çalışmada ayrıca uyum sorunları, verimsiz sınavlar, öğretmenlerin artan iş yükü, işlevsel olmayan değerlendirme ve e-okul sistemine notların girişi ve öğretmenlerin yoğun programları gibi sorunlar da tespit edilmiştir. Konuşma sınavlarının geleceğine ilişkin olarak öğretmenler, bu sınavların devam edeceği ancak geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerektiği görüşündedirler. Genel olarak öğretmenler, bu sınavlarla ilgili sorunların zaman içinde çözülebileceğine inanmaktadırlar. Bu çalışmanın bulguları, İngilizce ölçme ve değerlendirme, müfredat geliştirme, eğitim planlama ve programlama, materyal geliştirme, öğretmenler için hizmet içi eğitim düzenlemeleri ve ortaokullarda konuşma sınavlarına ilişkin İngilizce öğretmeni adaylarının eğitimi için bir kaynak olarak hizmet edebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the secondary school English as Foreign Language (EFL) teachers' perspectives on assessing English speaking skills after the new regulations introduced in the 2023-2024 academic year by the Turkish Ministry of National Education (MoNE). With the new regulations, students started to take English speaking exams for the first time in secondary schools in Türkiye. The focus of the study is on EFL teachers' perspectives, feelings, experiences, and thoughts regarding pre-, during, and post-exam situations in this adaptation process. In this study, which used a mixed research design, qualitative data was gathered from 11 teachers via one-on-one semi-structured interviews with open-ended questions and quantitative data was gathered from 217 teachers with a Likert-type questionnaire created by the researcher. The analysis of the data revealed that EFL teachers find the speaking exams significant, necessary, and useful. Teachers reported to have become more motivated about speaking activities and using English in the lessons after the regulations. Although teachers generally had positive feelings about the introduction of speaking exams in secondary schools and collaborating with colleagues in the adaptation process, they also reported negative feelings such as unpreparedness, stress, burnout, fatigue, and hopelessness due to the unexpected timing of the change. This study also identified problems such as adaptation, ineffective exams, increased workload of teachers, impractical grading in the e-school system, and teachers' busy schedules. For the future of speaking exams, teachers have the idea that these exams will continue but should be developed and improved. In general, teachers believe that the problems with these exams can be solved over time. The findings of this study can serve as a resource for English testing and evaluation, curriculum development, educational planning and programming, material development, in-service training arrangements for teachers, and the training of pre-service EFL teachers regarding speaking exams in secondary schools.