Doğal nanoselüloz içeren leke giderici ve ultra nemlendirici kompozit yüz maskesi eldesi
Obtaining anti-blemish and ultra moisturizing composite face mask containing natural nanocellulose
- Tez No: 871478
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KOCA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hiperpigmentasyon, melanin pigmentinin epidermis ve/veya dermiste birikmesi nedeniyle oluşan, yüzün güneşe maruz kalan bölgelerinde benekli, düzensiz desenli kahverengi hiper-melanoz şeklinde kendini gösteren bir cilt bozulmasıdır. Melanin biyosentezinin fizyolojik süreci olan melanogenez, melanositlerin içinde yer alan melanozomlarda meydana gelmekte olup melanin cildin güneş ışığı hasarından ve iyon birikiminden korunmasında ve reaktif oksijen türlerinin tutulmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle özellikle UV ışınları, gebelik/doğum, kimyasal kullanımı, stres, vb. gibi dışsal kaynakların sebep olduğu inflamasyon sonucu melanin biyosentezi artmakta olup bu artış ciltte leke problemi ile sonuçlanmaktadır. Bu problemin tedavisinde; melanogenezin başlangıcındaki reaksiyonlarda rol oynayan anahtar enzim olan tirozinaz enzimini inhibe etmek ve melanin üretimini durdurmak için tirozinaz inhibitörleri kullanılmaktadır. Bu kapsamda yaygın kullanılan hidrokinon ve metabolitlerinin toksisitesi konusunda artan çalışmalar sonucunda melanogenez sürecine müdahale ederek melanin sentezini baskılayan sitotoksik olmayan farklı aktif bileşenler üzerinde çalışmalar artmıştır. Bu bileşenler arasında moleküler yapısı ve beyazlatma etkileri hidrokinona benzer olmasına rağmen, eksojen okronoza ve tahrişe neden olmayan α-arbutin, kojik asit ve rezorsinoller yer almakta olup bu moleküller cilt tonunu aydınlatmakta, cilt solgunluğunu ve elastikiyet kaybını iyileştirmektedir. Ayrıca tirozinaz inhibisyonuna neden olmasa da melanin oluşumunu inhibe eden askorbik asit ve melanozom transferini engelleyerek cilt tonunu iyileştirebilen niasinamid molekülleri de cilt beyazlatma ajanı olarak kabul edilebilmektedir. Bunların yanında meyan kökü, kekik, beyaz dut, narenciye, üzüm çekirdeği, yeşil çay gibi bazı bitki ekstreleri sitotoksik ve mutajenik olmayan doğal melanogenez inhibitörleri olarak etki gösterebilmektedir. Bu tez kapsamında günümüzde en yaygın cilt problemi olarak karşımıza çıkan cilt lekelerini gidermeye yönelik, bitki özütleri ve doğal aktiflerin kombinasyonu ile optimum sinerjinin sağlandığı, toksik olmayan, doğal ve yerli, cilt leke giderici kağıt yüz maskesi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla tasarlanan 5 farklı serumun ayrıca cilde penetrasyonu arttırmak için bakteriyel nanoselüloz taşıyıcı olarak kullanılmıştır. Tasarlanan 5 farklı serumda fiziksel görünüm, pH, yoğunluk, viskozite, santrifüj ve stabilite gibi fizikokimyasal analizleri ile hücre kültürü, antioksidan aktivite, mikrobiyolojik testler, tirozinaz, elastaz ve kollajenaz enzim aktivite ve sitotoksisite gibi in-vitro analizler uygulanarak cilt lekelerinde en etkin serum tespit edilmiştir. Akabinde en etkin serumdan kompozit kâğıt yüz maskesi eldesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperpigmentation is a skin deterioration that occurs due to the accumulation of melanin pigment in the epidermis and/or dermis, manifesting itself as mottled, irregularly patterned brown hyper-melanosis on sun-exposed areas of the face. Melanogenesis, the physiological process of melanin biosynthesis, occurs in melanosomes located within melanocytes, and melanin plays a very important role in protecting the skin from sunlight damage and ion accumulation and in the retention of reactive oxygen species. Therefore, as a result of inflammation caused by external sources such as especially UV rays, pregnancy/birth, chemical use, stress, etc. melanin biosynthesis increases, and this increase results in dark spots on the skin. In the treatment of this tyrosinase inhibitors are used to inhibit the tyrosinase enzyme, which is the key enzyme that plays a role in the reactions of melanogenesis, and to stop the production of melanin. Since hydroquinone and its metabolites are carcinogenic and toxic, studies on different non-cytotoxic active ingredients that suppress melanin synthesis by interfering with the melanogenesis process have increased. These molecules include α-arbutin, kojic acid and resorcinols, which do not cause irritation, although their molecular structure and whitening effects are similar to hydroquinone and they brighten skin tone and improve skin sallowness and loss of elasticity. In addition, ascorbic acid, which inhibits melanin formation even though it does not cause tyrosinase inhibition, and niacinamide molecules, which can improve skin tone by inhibiting melanosome transfer, can also be considered as skin whitening agents. In addition, some plant extracts such as licorice, thyme, white mulberry, citrus, grape seed and green tea can act as natural melanogenesis inhibitors that are not cytotoxic. Within the scope of this thesis, it is aimed to develop a non-toxic, completely natural and local skin blemish removal paper mask, in which optimum synergy is achieved with the combination of plant extracts and natural actives. In 5 different serums designed for this purpose, bacterial nanocellulose was used as a carrier to increase skin penetration. By applying physicochemical analyzes such as pH, density, viscosity, centrifuge and stability properties and in-vitro analyzes such as cell culture, antioxidant activity, microbiological analysis, tyrosinase, elastase and collagenase enzyme activity and cytotoxicity, the most effective serum in skin blemishes has been detected. Subsequently, a composite paper mask was obtained from the most effective serum.