Kimlik teorisi çerçevesinde, anne girişimcilerin yeni fikir arama stratejisi, öz sermaye yatırım niyeti ve potansiyel yeni fırsatlara yönelik eylem olasılığı üzerine bir çalışma
A study on mumpreneur's creative opportunity search strategies, self-equity investment intention, and action likelihood toward potential new opportunities within the framework of identity theory
- Tez No: 871477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Çalışmamız, kadın girişimcilerin bir alt kümesi olan anne girişimcilerin deneyimlerini incelemektedir. Anne girişimciler, aynı zamanda girişimci olarak kariyer yapan ve çocukların bakıcı rolünü üstlenen bir grup olarak ifade edilebilir. Bu bağlamda, hem girişimci hem de annelik kimliklerinin yatırım kararı üzerindeki etkileri, yaratıcı fikir arayışları ve önlerindeki fırsatlarla ilgili sezgileri üzerine araştırmaları derinleştirmek bu tezin temel amacıdır. Araştırmanın verileri, anne girişimciler üzerinde anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. SmartPLS yazılımını kullanan yapısal model, 169 yarı zamanlı girişimci ve 133 tam zamanlı işletme sahibi olmak üzere 302 anne girişimciden oluşan bir örneklem kullanarak girişimci ve annelik kimliğin merkeziliğini, öz sermaye yatırım niyetini, yaratıcı fikir arama stratejisini, eylem olasılığını ve bireysel özümseme kabiliyetini ölçmektedir. Sonuçlar, hem anne hem de girişimci kimliklerin aynı şekilde etki ettiği ortaya koymuştur. Her ikisi de öz sermaye yatırım niyetini, yaratıcı fikir arama stratejisinin kullanımını, yeni ve uygulanabilir iş fırsatlarına yönelik eylem olasılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Hem öz sermaye yatırım niyeti hem de yaratıcı fikir arama stratejisi, iki kimlik ile eylem olasılığı arasındaki ilişkiye kısmen aracılık etmektedir. Bulgulara göre, bireysel özümseme kapasitesinin, yaratıcı fikir arama stratejisi ile eylem olasılığı arasındaki bağlantı üzerinde anlamlı bir moderatör etkisi olmadığı, ancak öz sermaye yatırım niyeti ile eylem olasılığı arasındaki ilişki üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bulunmuştur. Son olarak, annelik kimliğin merkeziliği ile yaratıcı fikir arama stratejisi arasındaki ilişki ve yaratıcı fikir arama stratejisi ile eylem olasılığı arasındaki ilişki, çoklu grup analizimizde gruplararası farklılıkları ortaya çıkardı. Önyükleme bulguları, yarı zamanlı anne girişimciler için annelik kimliğin merkeziliğinin yaratıcı fikir arama stratejisi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu, ancak tam zamanlı anne girişimciler için olmadığını göstermiştir. Son olarak, çoklu grup analizi, yaratıcı fikir arama stratejisinin yarı zamanlı anne girişimciler için eylem olasılığı üzerinde daha güçlü bir pozitif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the experience of one subset of women entrepreneurs—mother entrepreneurs. Mother entrepreneurs, or“mumpreneurs,”are an underresearched group who are pursuing a career as entrepreneurs while managing the role of caregiver. In this vein, the main aim is to deepen research on both entrepreneurial and mother identities' influences on investment decisions, creative idea search, as well as their intuition about opportunities ahead. Data for the study were collected using survey methodology on mother entrepreneurs. A structural model using SmartPLS software measures entrepreneurial and maternal identity centralities, self-equity investment intention, creative idea search strategy, action likelihood, and individual absorptive capacity using a sample of 302 mother entrepreneurs: 169 part-time entrepreneurs and 133 full-time business owners. The results have revealed that both maternal and entrepreneurial identities work in the same manner. They both significantly influence equity investment intention, the use of a creative idea search strategy, and action likelihood toward new and feasible business opportunities. Both equity investment intention and creative idea search strategy partially mediate the relationship between the two identities and action likelihood. Individual absorptive capacity did not have any significant moderation effect on the link between creative idea search strategy and action likelihood but had a negative effect on the relationship between equity investment intention and action likelihood. Finally, the relationship between maternal identity centrality and creative idea search strategy, as well as the relationship between creative idea search strategy and action likelihood, revealed between-group variations in our MGA analysis. The bootstrapping findings demonstrated that maternal identity centrality had a significant beneficial effect on creative idea search strategy for part-time mumpreneurs but not for full-time mumpreneurs. Finally, MGA analysis demonstrates a difference between creative idea search methods and action likelihood, showing that creative idea search strategy has a stronger positive influence on action likelihood for part-time mumpreneurs.