Obez bireylerde metabolik fenotipe göre kardiyovasküler risk belirteçlerinin ve risk skorlarının karşılaştırılması
Comparison of cardiovascular risk markers and risk scores in obese individuals according to metabolic phenotype
  1. Tez No: 871479
  2. Yazar: MERVE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR, DR. FATMA NUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Obezite Polikliniği'ne başvuran hastaların metabolik fenotipini belirleyerek nötrofil/lenfosit oranı (NLR), monosit/hdl oranı (MHR), plazma aterojenik indeksi (PAİ) ve Framingham risk skoru kullanarak kardiyovasküler risk profilini saptamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı, kesitsel ve retrospektif tipte bir çalışmadır. 18-65 yaş aralığında olup 05.08.2020- 01.08.2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Obezite Polikliniğine kilo vermek amacıyla başvuran tüm hastaların kayıtlı dosyaları geriye dönük arşiv taraması yapılarak elde edildi. Toplam 347 hastanın demografik özellikleri, açlık kan şekeri , HbA1c, insülin, total kolesterol, HDL, LDL, non-HDL, trigliserid, AST, ALT , TSH, vitamin b12, ferritin, demir, demir bağlama kapasitesi, transferrin saturasyonu gibi biyokimyasal ve hormonal ölçümleri ve bazı hemogram paremetreleri gibi laboratuvar verilerinin yanı sıra beden kitle indeksi, bel çevresi, kan basıncı değerleri kaydedildi. Hastalar Modifiye Ulusal Kolesterol Eğitim Programı-Erişkin Tedavi Paneli III (NCEP/ATP III) verilerine göre metabolik sağlıklı ve metabolik sağlıksız obez olarak 2 gruba ayrıldı. Kardiyovasküler risk faktörleri açısından Framingham risk skoru ve inflamatuar parametrelerden NLR, MHR, PAİ kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS for Windows version 18.0 programında yapıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 40,20 ± 0,68 yıl idi. 347 hastanın ATP III'e göre %56,8'si (n=197) metabolik sağlıklı obez olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to determine the cardiovascular risk profile of patients who applied to the Obesity Clinic by identifying their metabolic phenotype using the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), monocyte/HDL ratio (MHR), plasma atherogenic index (PAI), and Framingham risk score. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional, and retrospective study included patients aged 18-65 who applied to the Konya City Hospital Obesity Clinic for weight loss between August 5, 2020, and August 1, 2023. Records of 347 patients were retrospectively reviewed. Demographic characteristics, fasting blood glucose, HbA1c, insulin, total cholesterol, HDL, LDL, non-HDL, triglycerides, AST, ALT, TSH, vitamin B12, ferritin, iron, iron binding capacity, transferrin saturation, and various hemogram parameters, along with body mass index, waist circumference, and blood pressure values, were recorded. Patients were divided into two groups based on the Modified National Cholesterol Education Program-Adult Treatment Panel III (NCEP/ATP III) criteria: metabolically healthy obese and metabolically unhealthy obese. Cardiovascular risk factors were assessed using the Framingham risk score and inflammatory parameters NLR, MHR, and PAI. Statistical analyses were performed using SPSS for Windows version 18.0. Results: The average age of the patients was 40.20 ± 0.68 years. According to ATP III, 56.8% (n=197) of the 347 patients were identified as metabolically healthy obese.