Mehmed Namî Dîvânı'nın söz varlığı (İnceleme - bağlamlı dizin - işlevsel sözlük)
The phraseology of Mehmed Namî Divan (Study - contextual index - functional dictionary)
  1. Tez No: 871486
  2. Yazar: AHMET TALHA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABUZER KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
(E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî XVI. yüzyılda yaşamış, kendisi de babası (E)Mîrek Mustafa gibi bir şairdir. Asıl adı Mehmed'dir ve Nâmî mahlasıyla şiirler söylemiştir. (E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî'nin günümüze ulaşmış mürettep bir dîvânı bulunmaktadır. Dîvânı söz varlığı olarak oldukça zengindir ve dil malzemesi olarak atasözleri, deyimler, ayet-hadisler, edebi sanatlar ve mazmunlar gibi unsurları ihtiva etmektedir. Klasik şiirimizin dünyasını araştırmak ve aydınlatmak üzere yapılmış ve yapılmakta olan muhtelif çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalardan birisi de Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlük (TEBDİZ) projesidir. Bu tez ile TEBDİZ sisteminin sağladığı imkanlar kullanılmış ve (E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî Dîvânı'nın bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü ortaya çıkarılmıştır. Bununla beraber Nâmî'nin şiir dünyasının araştırılması ve aydınlatılması amaçlanmıştır. Sözlüğün oluşturulmasında Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yenikale'nin dîvân üzerine yaptığı çalışma esas alınmıştır ve bu çalışmadan istifade edilmiştir. Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlükle beraber (E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî Dîvânı'nın söz varlığı da ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
(E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî was a poet who lived in the 16th century, much like his father (E)Mîrek Mustafa. His real name was Mehmed, and he wrote poetry under the pseudonym Nâmî. A preserved collection of his poetry, known as a dîvân, has reached our times. The vocabulary of his divan is rich, incorporating proverbs, idioms, verses from the Quran and Hadith, literary devices, and motifs. The History and Literature Texts Contextual Index and Functional Dictionary (TEBDİZ) project is one of the various studies conducted and ongoing to explore and illuminate the world of our classical poetry. This thesis utilizes the opportunities provided by the TEBDİZ system to create a contextual index and a functional dictionary for (E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî's Divan. The aim is to explore and illuminate Nâmi's poetic world. The creation of the dictionary is based on the work done by Dr. Ahmet Yenikale on the divan, and his research has been utilized. Alongside the contextual index and functional dictionary, the lexical content of (E)Mîrek-zâde Mehmed Nâmî's Divan has also been revealed.