Türkiye'de hayvancılık destekleme politikalarının hayvancılık sektörüne etkisi
The effect of livestock support policies on livestock sector in Turkey
- Tez No: 871487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARKAN YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tarım sektörünün ekonomik payı küreselleşme, sanayileşme ve teknolojik ilerlemeler nedeniyle azalsa da, son yıllarda yaşanan pandemi, jeopolitik gerilimler ve krizler, tarımsal üretimde kendi kendine yetebilmenin stratejik önemini göstermiştir. Ancak artan kuraklık, su kaynaklarının yetersizliği, küresel ısınma ve toprak verimliliğinin azalması tarımsal üretimin aşması gereken en önemli problemlerdendir. Bu bağlamda sürdürülebilir bir hayvancılık sektörü, iklim değişikliği ve kaynak kıtlığı gibi dışsal faktörlere karşı gıda güvencesi açısından kritik bir rol oynayabilir ve tarım sektörünün aşması gereken problemlerde yardımcı olabilir. Bu çalışmada, Türkiye'de hayvancılık destekleme politikalarının hayvancılık sektörüne etkisi 2000-2020 yılları arasındaki veriler kullanılarak analiz edilmiştir. Analizde Granger nedensellik, Johansen eş bütünleşme, varyans ayrıştırma ve etki-tepki analizleri kullanılmıştır. Birim kök testleri sonucunda veriler durağan olarak bulunmuştur. Johansen eş bütünleşme testi sonucuna göre, Türkiye'de hayvancılık destekleri ile hayvansal üretim arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmaktadır. Granger nedensellik analizi, hayvansal üretim ile hayvansal üretimi destekleme ödemeleri arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermiştir. Etki-tepki analizi ise, her iki değişkenin hem diğer değişkenden gelen şoklara hem de kendi şoklarına anlamlı tepkiler verdiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, Türkiye'de hayvancılık destekleme politikalarının hayvansal üretim üzerinde etkili olduğunu ve verilen desteklerin uzun vadede hayvansal üretimi teşvik ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although globalisation, industrialisation and technological advances have reduced the share of agriculture in the economy, recent pandemics, geopolitical tensions and crises have demonstrated the strategic importance of self-sufficiency in agricultural production. However, increasing drought, water scarcity, global warming and declining soil fertility are some of the major challenges facing agricultural production. In this context, a sustainable livestock sector can play a critical role in food security against exogenous factors such as climate change and resource scarcity, and can help the agricultural sector overcome these challenges. This study analyses the impact of livestock support policies on the livestock sector in Turkey using data from 2000-2020. Granger causality, Johansen cointegration, variance decomposition and impulse response analysis were used in the analysis. As a result of unit root tests, the data were found to be stationary. According to the Johansen cointegration test, there is a long-run relationship between livestock subsidies and livestock production in Turkey. Granger causality analysis shows that there is a bidirectional causality relationship between livestock production and livestock subsidies. Impulse response analysis shows that both variables respond significantly to shocks from the other variable as well as to their own shocks. In conclusion, the findings of this study suggest that livestock support policies have an impact on livestock production in Turkey and that the support provides incentives for livestock production in the long run.