Sağlık turizminde konumlandırma ve algılama haritaları
Positioning and perception maps in health tourism
- Tez No: 871498
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT EKİYOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sağlık turizmi, özellikle son yıllarda Türkiyede büyük önem kazanmıştır. Sunduğu kaliteli sağlık hizmetleri, uygun fiyatları ve modern tesisleri ile Türkiye, sağlık turizmi açısından dünya genelinde önemli bir destinasyon haline gelmiştir.“Sağlık Turizminde Konumlandırma ve Algılama Haritaları”adlı tezin amacı, Türkiye'ye sağlık turizmi amacıyla seyahat eden Arap sağlık turistlerin belirlenen değişkenlere karşı algılarını ortaya koymak ve algılarını konumlandırma ve algılama haritaları ile ortaya çıkarmaktır. Araştırmaya 402 kişi katılmıştır. Katılımcıların 342'si Arap Körfez, 28'i Kuzey Afrika ve 32'si Suriye vatandaşlarından oluşmaktadır. Araştırmanın veri analiz sürecinde IBM SPSS 26 İstatistiksel Paket Programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan SERVQUAL Hizmet Kalitesi Ölçeği'ne ait iç tutarlılık katsayısının hesaplanması amacıyla Cronbach's Alpha (α) katsayısı kullanılmış ve normal dağılımı ölçmek için ise veri setine ait çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Arap sağlık turistlerin geldikleri ülkelerin birbirine olan uzaklık ve yakınlıklarına göre benzerliklerini ortaya çıkarmak için, algılama ve konumlandırma haritalarının oluşturulması amacıyla Çok Boyutlu Ölçekleme Analizi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenler 10 ana başlık altında toplanmıştır. Bu ana başlıklar: beklenen fiziksel özellikler, beklenen güvenirlik, beklenen heveslilik, beklenen güven, beklenen empati, algılanan fiziksel özellikler, algılanan güvenirlik, algılanan heveslilik, algılanan güven ve algılanan empati olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen verilerinin analizi sonucunda; çalışma kapsamında belirlenen boyutlar açısından Arap Körfezi, Şam ve Kuzey Afrika ülkelerinin konumları ile birbirlerine uzaklık ve yakınlıkları algılama haritalarında benzerlik ve farklılık göstermektedir. Bulgular, işletmelerin konumlandırma stratejileri ve pazarlama faaliyetleri için önemli bir yol haritası olabilir. Bulgular işletmelerin hizmetlerine ilişkin müşteri algılarını daha iyi anlamalarına ve hizmetlerini daha iyi konumlandırmalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Health tourism has increasingly gained prominence in Turkey, particularly in recent years. Due to its high-quality healthcare services, competitive pricing, and state-of-the-art facilities, Turkey has emerged as a significant global destination for health tourism. The objective of the thesis titled“Positioning and Perception Maps in Health Tourism”is to elucidate the perceptions of Arab health tourists visiting Turkey for medical purposes in relation to specified variables, and to map these perceptions using positioning and perception maps. The study sample comprises 402 participants, including 342 from the Arab Gulf, 28 from North Africa, and 32 from Syria. Data analysis was conducted utilizing the IBM SPSS 26 Statistical Package Program. Cronbach's Alpha (α) coefficient was used to assess the internal consistency of the SERVQUAL Service Quality Scale employed in the study, and skewness and kurtosis values were examined to evaluate the normal distribution of the dataset. Multidimensional Scaling Analysis was applied to construct perception and positioning maps, thereby identifying similarities based on the proximity and distance of the countries of origin of the Arab health tourists. The variables examined in the study are categorized into ten primary dimensions: expected physical features, expected reliability, expected enthusiasm, expected trust, expected empathy, perceived physical features, perceived reliability, perceived enthusiasm, perceived trust, and perceived empathy. Analysis of the collected data indicates that the geographical positioning and the relative proximities of the Arab Gulf, Damascus, and North African countries display both similarities and differences on the perception maps. The findings provide critical insights and a strategic roadmap for businesses in terms of positioning strategies and marketing activities. Moreover, these results can assist businesses in gaining a deeper understanding of customer perceptions regarding their services, thereby facilitating more effective service positioning.